Nekoliko članica EU traži da se Srbija kazni zbog sve većeg priliva azilanata, a na ukidanju vizne liberalizacije najviše insistiraju Nemačka i Francuska, pišu "Večernje novosti".

"Nemačka je zabrinuta zbog sve većeg priliva azilanata. Bliži se zima, kada ih po pravilu bude još više, i zato u Berlinu žele da se taj problem što pre reši", rekla je Tanja Fajon, izvestilac Evropskog parlamenta iz vremena kada su se Srbiji ukidale vize, za "Večernje novosti".

Ukoliko se nešto drastično ne promeni u načinu na koji Srbija kontroliše kandidate za lažne azilante, veliki su izgledi da možda već od Nove godine određene zemlje članice EU najpre suspenduju bezvizni režim sa Srbijom, a zatim ga i potpuno ukinu, navodi list.

"Novosti" iz dobro obaveštenih izvora saznaju da su Nemačka i Francuska pripremile pismo kojim traže da se na dnevni red Saveta ministara EU već u novembru uvrsti i pitanje procedure za suspenziju.

Dvema zemljama su se, prema saznanjima ovog lista, u ovoj inicijativi pridružile, za sada, još i Švedska, Belgija, Holandija i Luksemburg, gde je priliv "sezonskih azilanata" i najveći.

EU uveliko priprema nova pravila za ograničenje bezviznog režima.

"Pregovori još traju. Pre godišnjeg odmora smo sve odložili za jesen, jer su nas Danci, zbog menjanja pravila "šengena", vrlo neprijatno iznenadili. Sad nastavljamo pregovore pod predsedavanjem Kipra. Pre nedelju dana smo ponovo započeli razgovore", otkriva Tanja Fajon.

Poslanica EP objašnjava kako će mehanizam izgledati u praksi kada bude usvojen:

"Predlog komisije je da se vize suspenduju najpre na pola godine, s mogućnošću produžetka na još devet meseci, a zatim i vraćanje na crnu listu. Prvobitni predlog je bio daleko stroži, i u njemu su se pojavljivali procenti i kvote azilanata. Nema više brojeva, a određena zemlja članica može da zatraži suspenziju u slučaju iznenadnog zabrinjavajućeg priliva azilanata. Posle toga, mehanizam će biti moguće vrlo brzo aktivirati, jer nema menjanja zakonodavstva. Praktično, vlade onda mogu suspenziju da usvoje preko noći", kaže Fajon.

Ona ističe da Brisel i Strazbur više ne žele da čekaju.

"Postoji želja, i u Evropskom parlamentu, i u Evropskom savetu, da što pre usvojimo taj dokument. Želimo da to bude do kraja ove godine", ističe Tanja Fajon za "Novosti".

Srbiji je tako ostalo još veoma malo vremena da reaguje. Najnovije mere koje je najavio predsednik Vlade Ivica Dačić evropska administracija je pozitivno ocenila, i sada se očekuju prvi rezultati, pišu "Novosti".