Astronomi su po prvi put uspeli da uhvate signal prvih zvezda u univerzumu, a možda su uspeli da dođu i do potvrde postojanja misteriozne tamne materije.

Studija je objavljena u časopisu Nature, a njen vodeći autor Džad Bauman, sa Državnog univerziteta Arizone, rekao je da signal potiče od prvih objekata u univerzumu, iz perioda kad je on izranjao iz tame, 180 miliona godina posle Velikog praska, navodi Asošiejted pres.

Signal je pokazao neočekivano niske temperature i neobično izražen talas. Kada su astronomi pokušali da shvate zašto, najbolje objašnjenje bilo je da je neuhvatljiva tamna materija možda umešala prste.

Ako otkriće bude dokazano, biće to prva svojevrsna potvrda postojanja tamne materije, značajnog dela univerzuma za kojim naučnici tragaju decenijama.

Astronom sa Univerziteta Harvard Avi Loeb koji nije učestvovao u projektu, rekao je da “ovo otkriće, u slučaju da bude potvrđeno, zaslužuje dve Nobelove nagrade”, ali je dodao da su za potvrdu otkrića potrebna nezavisna testiranja.

Bauman se složio da su nezavisna testranja potrebna iako je njegov tim tokom dvogodišnjeg rada dva ili tri puta proveravao urađeno.

“Reč je o vremenu (u istoriji) univerzuma o kojem baš ništa ne znamo”, naveo je Bauman i dodao da je otkriće “kao prva rečenica” u ranom poglavlju istorije kosmosa.