5. U jezeru vrelog asfalta


nasa
Ako vas zanima kako izgleda pakao na zemlji skoknite u Trinidad i Tobago i pronađite jezero od katrana. Površine je oko 200 kvadratnih kilometara, duboko oko 100 metara i puno katrana, nafte i drugih ugljovodonika. Uz to, gasovi konstantno prave eksplozije, požare i ne baš prijatno okruženje. Možda znate, ali ugljovodonici su obično dosta otrovni.

E pa zamislite samo kako su se naučnici iznenadili kada su tu pronašli nekih 10 miliona organizama koji tu žive. PO GRAMU!!! Koji bleje u smrtonosnom koktelu hemikaliju.

Zapravo, okuženje je toliko toksično i opasno da život koji je pronađen da nema nikakve veze sa ostatkom na našoj planetici. Pronađeni mikrobi jedu petrohemikalije a udišu metal. I to nije samo jedna vrsta bakterija već ih ima poprilično. Ako želite dokaz da život postoji i u svemiru, ovo je nešto najpribližnije. Ali ni to nije sve…

4. Zamrznut u vremenu i prostoru

Jezero Untersee se nalazi na Antarktiku. I prekriveno je debelim ledom već nekih 100.000 godina. Što znači da je to potpuno zatvoren eko sistem. Ništa ne ulazi i ništa ne izlazi iz njega.

Odnosno, tamo je sve isto kao i pre 100.000 godina. Pa i život. Koji bez problema opstaje sve ovo vreme. Tačnije, na dnu jezera su pronađeni stromatoliti.

Sada se sigurno pitate – šta su stromatoliti uopšte.

E pa to su vam naslage napravljene od mikroorganizama koji su živeli pre 3.5 milijardi godina. A opstali su samo u ekstremnim uslovima. Tačnije, u dubini večnog leda i tame.

A koliko je to važno otkriće govori podatak da je NASA poslala svoj tim za ispitivanje vanzemaljskog života. Kao i ekipu sa bacačima planema za slučaj da nešto nepredviđeno izađe iz jezera.

Inače, otkriće ukazuje da je sasvim moguće da se život nalazi i vam planete Zemlje.

3. U gravitaciji većoj 400.000 puta od zemljine

Japanski naučnici su imali višak vremena. Pa su odabrali neke jadne bakterije i izložili ih pritisku većem od 400.000 puta od naše gravitacije. A to je dovoljno da do atoma rastoči otprilike sve.

A onda su otkrili nešto čudno. Bakterije ne samo da su preživele, već se čini da im se vožnja u akceleratoru i dopala pošto su porasle.

Zaključili su da što su organizmi jednostavniji to im se gravitacija više dopada. Tako da ne izlažite Ešerihiju koli velikim silama ako baš ne morate pošto će se porasti i evoluirati u ko zna šta.

2. U običnom kamenu

Na dubini od 5 kilometara nema ničega, zar ne? Samo kamenje i još kamenja. Tako je.

Samo kamenje i vrlo živ ekosistem.

Naučnici su ostali bez teksta kada su ustanovili da se u dubini Zemlje krije život. A pošto tamo nema ni traga od Sunca, ovi organizmi su fotosintezu zamenili energijom koju skupljaju iz radioaktivnih elemenata. Tačnije, ove bakterije jedu radioaktivno kamenje, a piju hidrogen. Neki naučnici čak misle da smo od njih nastali svi mi.

Ipak, nisu previše živahne. Dok se većina bakterija replicira na svakih sat vremena ovim mučenicima treba oko 300 godina. Ali da vidimo vas da jedete radioaktivno kamenje i pijete hidrogen!

1. U nuklearnom reaktoru

Čerbonil nas je naučio važnu lekciju. A to je da su najopasnija bića na planeti glupi ljudi. I da partijskom sekretaru ni za živu glavu ne bi trebalo dati da vodi nuklearku.

Ali i još nešto smo naučili. Recimo da unutar istopljenog jezgra u Černobilu opstaje život. Tačnije Cryptococcus neoformans. Naučnici misle da su se ove bakterije prilagodile ekstremnoj radijaciji. Stvar je u tome da su razvile pigment melanin, toliko moćan da ih štiti od zračenja koje bi svakog drugog ubilo za par minuta.

I za kraj mali podatak koji vam neće pomoći da zaspite. Po svemu sudeći smo otkrli samo par procenata života na Zemlji do sada… tako da ko zna čega sve ima tamo.

Klikni Like da i drugi vide!