1. Tajna biblioteka u pećini

flickr: Dennis Jarvis

Na samoj ivici pustinje Gobi u Kini nalazi se čudno i misteriozno mesto po imenu Hiljadu pećina Bude. Za pećinu se zna već vekovima, ali dobar deo tunela i prostorija bio je iz nekog razloga zakopan nešto više od hiljadu godina.

Tek 19000. godine taoistički sveštenik i čuvar drevnih pećina Wang Yuanlu, otkrio je skrivena vrata koja su vodila do komore ispunjene rukopisima nastalim između 4. i 11. veka neprocenjive vrednosti. Rukopisi su tamo stajali više od hiljadu godina netaknuti.

Ali pazite dalje. Lokalne vlasti tada nisu pokazale baš nikakav interes za dokumente. Ipak, naučnici širom sveta su shvatili kakvo blago se krije u pećinama. Tako je mađarski istraživač Aurel Stein otkupio 10.000 rukopisa, a deo su uzele i delegacije Francuske, Rusije i Japana. 
Tek tada je kineska vlast naredila da se ostatak dokumenata preseli u Peking. I onda se ništa nije desilo stotinak godina. A krajem dvadesetog veka počela je digitalizacija knjiga i njihova precizna analiza.

Zanimljivo je da niko ne zna zašto je pećina bila zapečaćena i tako dobro skrivena tako dugo vremena. Stručnjaci smatraju da je moguće da su tamo bili rukopisi koje nije trebalo da vidi bilo ko. Možda se ti spisi više nisu koristili ali su bili previše važni da bi se bacili. Treća teorija ukazuje da su hteli da ih spasu od moguće invazije i uništenja.

Ah da, ima još jedna sitnica.

Otkriveno je da je jedan od dokumenata, Dijamantna sutra, najstarija štampana knjiga na svetu. Potiče iz 868. godine. Što znači da štampanje nije poteklo iz Evrope već na Dalekom Istoku vekovima ranije.

2. Vatikanski tajni arhivi

flickr: Christopher Chan

Vatikanski tajni arhiv nastao je 1612. godine i od tada se tačno zna gde je. I zanimljivo je da “tajni” potiče od latinske reči “secretum” što zapravo znači “privatno”, pa arhiva baš i nije sasvim tajna.

A uglavnom se zna i šta se tamo nalazi.

Ovi arhivi sadrže papinsku korespondenciju iz poslednjih hiljadu godina, a prema brojnim teoretičarima zavera ona uključuje i lobanje vanzemaljaca, dokaze o Isusovim naslednicima, ali i nacrte za mašinu koja omogućava putovanje kroz vreme koju je navodno napravio benediktanski sveštenik.

I upravo zbog ovakvih priča Vatikan je otvorio svoje arhive. Za početak organizovane su samo izložbe određenih dokumenata i ograničene posete u delove arhiva. Vremenom je omogućen pristup skoro celokupnoj arhivi uz određene bezbednosne provere.

Ipak, neki dokumenti su i dalje van očiju javnosti što budi određenu sumnju šta se to tamo krije.

Maštovitim pričama doprinosi i činjenica da je arhiva smeštena u betonskom bunkeru, čiji je deo iza Bazilike sv. Petra, a čuvaju ga švajcarski vojnici i vatikanska policija.

Inače, među zanimljivijim dokumentima u arhivima se nalazi dopisivanje papa sa Mozartom, Erasmusom, Voltaireom, čak i Hitlerom. Tu je i dekret o ekskomunikaciji Martina Luthera, ručno pisani transkript suđenja Galileu i pismo Michelangela, u kome se žali da mu rad za Sikstinsku kapelu nije plaćen.

3. Cairo Geniza

flickr: Edgardo W. Olivera

Verovatno nikada niste čuli za Cairo Geniza?

Ove spise ne čuva naoružana straža već vekovi zaborava. Neverovatnih 280.000 fragmenata drevnih jevrejskih spisa pronađeno je u zidovima sinagoge Ben Ezra, a postali su poznati pod nazivom Cairo Geniza.

Sačuvani su jer ni jedan spis koji spominje Boga ne sme da se baci po jevrejskim zakonima. Tako su sačuvani i Cairo Geniza dokumenti.

Fragmenti su izuzetno bitni jer otkrivaju važne istorijske činjenice. Recimo kako su jevrejski trgovci na Bliskom istoku i na Mediteranu i sarađivali sa hrišćanima i muslimanima vekovima. Saradnja je bila veoma razvijena a antisemitizam nije bio toliko raširen kao što se ranije mislilo.