1. Zašto imamo "deja vu"?

Naučnici nemaju odgovor na ovo pitanje. Nije nam jasno zašto ponekada mislimo da se događaj već nekada desio i da se ponavlja. Posebno je teško ispitati osećanja koja se javljaju na osnovu senzacija okolnog sveta.

2. Zašto ćelije umiru od Alchajmera

Protein Tau je kriv za umiranje ćelija kod obolelih od Alchajmerove bolesti. Ali ne razumemo kako tačno napada mozak.

3. Zašto muzika pokreće emocije

Muzika ne donosi nikakvu korist ljudima. Ali pokreće snažne psihofizičke reakcije. Neki smatraju da muzika možda oponaša ljudski govor ili pokrete.

4. Šta je svesnost?

Mozak procesira informacije kako bismo mogli da doživimo svet oko nas. Ali ne znamo zašto je naš doživljaj sveta oko nas vrlo subjektivan i razlikuje se od osobe do osobe.

5. Kako specijalizovane regije u mozgu rade zajedno

Određeni delovi u našem mozgu imaju različite uloge. Ipak, naučnici ne znaju kako oni svi rade zajedno u rešavanju kompleksnih problema.

6. Zašto sanjamo

Neki naučnici misle da nam on omogućava da rešavamo probleme sa kojima se suočavamo u toku dana. Drugi smatraju da san zapravo služi za vežbanje mozga.

7. Kako naš mozak razume vreme

Zvuk putuje brže od svetlosti. Ali naš mozak za nas sinhronizuje sliku i zvuk. Kada bismo shvatili kako se to dešava, pomoglo bi u rešavanju bolesti poput disleksije.

8. Šta je inteligencija

Uopšte ne znamo kako neuroni rade da bi rešavali probleme. Manipulacija znanjem i pamćenje su i dalje misterija. Niko ne zna ni zašto su neki ljudi inteligentniji od drugih.

9. Kako pravimo planove i simuliramo budućnost

Naučnici su uspeli da izuče samo procese u mozgu koji se tiču sadašnjosti. Tek treba da shvatimo kako mozak simulira budućnost

10. Kako manipulišemo sećanjima

Mozak se fizički menja svaki put kada naučimo nešto novo. Ali ne razumemo kako pristupamo informacijama koje smo ranije naučili.

Klikni Like da i drugi vide!