Često čitamo vesti da mobilni, tableti i drugi gadgeti eksplodiraju. Nedavno se desilo da je putnica u avionu zadobila strašne povrede lica kada su njene slušalice eksplodirale tokom leta. Lice i ruke ove putnice pocrnele su i bile prekrivene plikovima, a kosa joj je spaljena.

Rekla je da je čula glasnu eksploziju i osetila vrelinu na licu pre nego što je bacila slušalice na pod. Slušalice su varničile i na njima je bilo malo vatre.

Podsetimo da je prošle godine cela linija najnovijih Samsungovih Galaxy Note 7 smartfona povučena zbog problema sa baterijama koje bi ponekad zapalile uređaj. Takođe su prošle godine hoverboardovi često zbog baterija eksplodirali, zbog čega su neki zabranjeni.

Pa zašto se to dešava tako često? Za početak, danas mnogo više uređaja koristi baterije, nego ikada pre. Ali nije samo to. Stvar je u tehnologiji modernih baterija.

Poput svake druge baterije i litijum jonska se sastoji od tri osnovna dela, anode, katode i elektrolita.

Anoda i katoda su hemijski terminali zvani elektrode, a elektrolit je hemikalija između njih koja provodi struju. Dok katoda drži pozitivno naelektrisane jone, anoda drži negativne. I anoda i katoda su uronjene u elektrolit ali se međusobno fizički ne dodiruju.

Kada se koristi telefon, joni idu od pozitivne katode kroz elektrolit i privlači ih anoda, posle čega idu u druge komponente telefona. Kada uključite bateriju na punjač, proces je obrnut.

Litijum jonske baterije počinju da propadaju skoro istog trenuta kada napuste fabriku. Upravo zbog toga dve godine star telefon neće trajati bez ponovog punjenja koliko i onaj star samo tri meseca. Uz to, jako su osetljive na visoke temperature.

Elektrolit je zatvore u kutiju ali ukoliko nešto nije ok, pritisak mu raste i može da probije kućište uz eksploziju i vatru.

Tada vrući elektrolit, koji nije u tekućem stanju, već je više kao nekakva pasta, iscuri i dođe u kontakt sa drugim komponentama telefona, koje može da zapali.

Ali to bi moglo da se promeni. Grupa naučnika sa Univerziteta Stanford stvorila je novi tip litij-ionske baterije s ugrađenim spojem za sprečavanje požara.

Dodali su poseban spoj u plastična vlakna koja drže pozitivnu i negativnu elektrodu odvojenim. Ako temperatura baterije dostigne više od 150°C, plastična vlakna će se otopiti i osloboditi spoj. Naučnici smatraju da će ova metoda ugasiti bateriju za 0.4 sekunde.

“Pomoću našeg pametnog separatora, neće se uticati na elektrohemijske performanse baterije pod normalnim uslovima. A kada dođe do potencijalnog termalnog curenja, spoj će se aktivirati i sprečiti vatru ili eksploziju”, rekao je Yi Chi, vođa projekta.