Razmislite dva puta pre nego što objavite svetu ko je vaša ljubav na Dan Zaljubljenih na primer. U tri različite studije, psiholozi sa Univerziteta u Kanzasu otkrili su da osobe u romantičnim vezama ne vole da njihov partner objavljuje osećanja javno na fejsu. Jedan od problema sa partnerom koji se otavra na fejsu je što želite da se “osećate posebno i jedinstveno”. Mnogo puta su vam poveravali intimu i govorili šta osećaju prema vama, a sada ta osećanja dele sa svima. Naučnici su kreirali poseban zid na fejsu sa različitim opcijama dostupnosti, a ispitanike su pitali šta misle o postovima svakog od partnera koji su u vezi.
 
Kada su otkrivana duboka lična osećanja, onda su ispitanici to ocenili kao gubitak intimnosti s tom osobom. Dakle pretpostavlja se da ste kao partner privilegovani za posebne informacije i osećanja koje ne pripadaju svima.
 
Preterano eksponiranje na Facebook-u je bilo predmet i ranijih istraživanja. Jedno od njih je obuhvatilo oko 1000 korisnika od kojih je 32% priznalo da su postavili na zid nešto zbog čega su zažalili. Neki od njih su čak priznali da im je to upropastilo brak ili vezu sa nekim.  
 
Da li treba staviti status veze? Da li treba dodati za prijatelje i partnerove prijatelje? Ili im možda treba dozvoliti da komentarišu vaše postove? Naizgled glupa pitanja, ali verujte mogu da utiču na vaš odnos sa partnerom. 
 
Društvene mreže utiču na ljubavni život nepovratno. A sa mlađim generacijama, pa čak i onima do 30 godina se dešava da važniji postaju imidž i slika o njima u javnosti nego stvarna veza koju imaju ili mogu da imaju. To je veliki rizik i vuče sa sobom gadno mešanje prioriteta i previše udovoljavanja javnosti.
 
Photo: Flickr