Smanjivanje tranzistora zasnovanih na silicijumu je sve komplikovanije i uskoro ćemo se približiti kraju ovakvog ubrzanja procesora.

A pored činjenice da nam uskoro treba novi proizvodni proces ili novi materijali to znači da poznato predviđanje Gordona Moorea očigledno više ne važi. Moore je, podsetimo, razvio teoriju po kojoj ćemo svake dve godine videti dupliranje gustine tranzistora. A pošto industrija poluprovodnika preko dve godine koristi isti proizvodni proces, Mooreov zakon više ne važi.

Silicijum ima mnoge osobine koje ga čine idealnim materijalom za proizvodnju poluprovodnika. Za početak, na Zemlji ga imamo prilično puno. Kao drugo, kada dođe u kontakt sa kiseonikom, on oko sebe stvara sloj silicijum dioksida koji služi kao izolator.

E pa, sada su naučnici sa Stanforda pronašli dva nova poluprovodnika: hafnijum-diselenid i cirkonijum-diselenid. Oni ne samo da su manji od silicijuma, već i rešavaju njegov najveći nedostatak: oni mogu biti još tanji. A to znači još brže procesore.

Uz to zahtevaju manje struje.

Ipak, do primene i prvih procesora pročiće najmanje par godina.