Facebook profil je kao otvorena sveska a ko ume da je pročita može mnogo toga da sazna o njenom vlasniku. Naravno i to da li korisnik ima mentalnih problema.

To je pokazalo istraživanje Elizabeth Martin sa Univerziteta u Missouriju.

U istraživanju je bilo angažovano više od 200 studenata koji su ispunjavali upitnike u kojima su ocenjivali svoj nivo ekstrovertiranosti, paranoje, uživanja u društvenim odnosima i prihvatanja neobičnih uverenja. Studenti su zamoljeni da na Facebooku blokiraju neke podatke i aktivnosti na svojim profilima pre nego što im profile pregledaju stručnjaci. Na taj su način istraživači mogli da utvrde kako se ispitanici prirodno izražavaju.

"Čak i one aktivnosti na Facebooku koje su odlučili da sakriju otkrile su njihovo psihološko stanje", kaže Martin.

Otuda zaključuje da aktivnost na društvenim mrežama dobro funkcioniše kao alat psihološke analize jer otklanja neke probleme povezane sa samoočitovanjem pacijenta, prenosi CBS News.

Istraživanje je pokazalo da ispitanici koji ne uživaju u društvenim interakcijama po pravilu imaju manje prijatelja na Facebooku, dele manje fotografija i ređe komuniciraju na toj mreži. Oni koji su odlučili da blokiraju više aktivnosti i podataka na svom profilu skloniji su prihvatanju čudnih uverenja i pokazuju veći stepen paranoičnosti.