Poslednjih godina se dramatično smanjio procenat smrtnih ishoda u saobraćajnim udesima. Za to su zaslužna sve bolja kola, ali i strožija zakonska regulativa.

Ali, naučnici su primetili nešto neobično. Siromašni ljudi češće stradaju.

Istraživači Sam Harper, Thomas J. Charters i Erin C. Strumpf su svoj rad objavili u American Journal of Epidemiology a u njemu navode izraženu nejednakost.

Odnosno, zaključak da su bogataši bolje prošli. Ponovo.

Od početka devedesetih najveći pad smrtnih ishoda je zabeležen kod visoko obrazovanih ljudi. Sa druge strane, smrtni ishod kod osoba koje su imale samo osnovno obrazovanje je postao još češći.

I ne, fakultetska diploma vas neće učini boljim vozačem.

Ali tu su druge sitnice koje život znače. Bukvalno. Diploma znači da ćete zarađivati više pa samim tim voziti novija i sigurnija kola.

Uz to, osobe nižeg socijalno ekonomskog statusa će živeti u okruženju koje donosi više rizika: druge opasnije vozače, lošije puteve i nedovoljno saobraćajne signalizacije. Uz to je veća šansa da će voziti pod uticajem alkohola ili narkotika. Povrh svega, verovatnije je da neće koristiti pojas za vezivanje.

Naučnici kažu da je 1995. godine smrtnost u nesrećama siromašnih bila 2.5 veća, dok je danas ona čak 4.3 puta veća u odnosu na osobe visokog obrazovanja.