Samsung Galaxy A57 donosi istu filozofiju kao i prethodne godine, odnosno južnokorejski brend je ostao veran konceptu da svoj vrhunski dizajn sa skupocenih flagshipa spušta i na klasu ispod. Telefon ima metalnu lajsnu, ravna leđa i ekran kao i vertikalno postavljene kamere.
Ono što na prvi pogled fascinira jeste koliko je telefon lagan. Sa svojih 179 grama i 6.9 mm debljine deluje skoro kao da ste uzeli u ruku neki od air modela. Osećaj u ruci je zato i pored ravne lajsne veoma prijatan i celokupan utisak je premium.
Tome svakako doprinosi kombinacija čistog stakla i metala, do nedavno rezervisanog samo za flagshipe.
Ekran i leđa zaštićeni su Gorilla Glass Victus+ staklom. Tu je i IP68 zaštita koja podrazumeva metar i po dubine do 30 minuta i to je svakako dovoljno. Zapravo, ovaj telefon može da preživi vodu bolje nego većina nas kad upadne u bazen sa telefonom u džepu. U praksi, kiša, prskanje, pa čak i kratko ronjenje neće predstavljati problem. Sa donje strane može da se uoči otvor za zvučnik. Podržan je stereo zvuk, ali je gornji drajver hibridni u slušalici.
Vrhunski ekran
Ekran na Galaxy A57 je poznata priča, ali dobra poznata priča. Dijagonala je 6.7 inča i u pitanju je Super AMOLED+, sa 120 Hz osvežavanja. Za gledanje filmova, TikTok, YouTube ili beskonačno skrolovanje dok potiskujete obaveze. Rezolucija ekrana je 1080 x 2340 uz maksimalno osvetljenje od 1900 nita i to je u skladu sa prosekom na papiru.
Ali, Samsung ekrani su uvek bolji u praksi. Boje su jarke, osvetljenje dovoljno da vidite sve i na jakom suncu, a HDR sadržaj izgleda stvarno lepo.
I ovde moramo da se vratimo na okvir oko ekrana, koji je konačno smanjen i sada ekran izgleda mnogo bolje.
Što se tiče multimedijalnog ugođaja, zvuk je solidan. Nije nešto što će zameniti Bluetooth zvučnik na žurci, ali za gledanje videa i igranje igara sasvim dovoljan, iako ima i boljih.
Od dodatnih opcija izdvajamo zaštitu očiju, kao i mogućnost pojačavanja osetljivosti ekrana, što je zgodno kod upotrebe zaštitnih folija i stakala. Koje inače ne stižu fabrički zalepljene na ekran.
Senzor otiska prsta je dosta nisko postavljen. U pitanju je optička tehnologija. Radio je solidno, ali definitivno nije šampion brzine u prepoznavanju, tako da sam tokom testiranja radije kucao šifru nego čekao da se senzor aktivira.
Kamera
Po pitanju kamere, stvar je već poznata, odnosno čini se da Samsung nije menjao ništa u odnosu na prošlogodišnji model. Glavna kamera je od 50 megapiksela, ultraširoka od 12, a tu je i makro objektiv od 5 megapiksela. Selfi ima 12 megapiksela. Glavni senzor je od 1/1.56 inča i to je solidna veličina za srednju klasu telefona. Ova kamera ima i optičku stabilizaciju.
Aplikacija kamere je dosta standardna uz nekoliko dodataka poput fun režima u okviru koga možete da dodate određene filtere preko lica. Sem toga, tu je noćni režim, kao i slow motion i hyperlapse. Okidač je dosta brz i to mi se dopalo, pa nećete propustiti snimke kada je najvažnije.
A što se tiče kvaliteta, Samsung tačno zna šta radi. Odnosno, A57 pravi slike koje će biti odlične za društvene mreže, slikanje različitih svakodnevnih situacija, kao i deljenje na društvenim mrežama. To je posebno izraženo po danu kada su kadrovi vrlo lepi. Boje su tačne, dinamički opseg širok i sve izgleda kako treba. Nema previše izoštravanja i ovo je vrlo uravnotežena kamera za široku primenu. Noću, uz Night mode, stvari ostaju vrlo upotrebljive.
Ultraširoka kamera je dobra dok ima svetla, ali čim padne mrak, kvalitet opada. Makro kamera je tu i zabavna je prvih par dana, a onda zaboravite da postoji. Bar je tako kod mene.
Ono što i dalje nedostaje jeste telefoto kamera, ali za nju ćete ipak morati da posegnete za S serijom i Samsung tu sigurno svesno pravi razliku između svojih skupljih modela.
Selfie kamera od 12 megapiksela radi dobar posao u svim uslovima, pogotovo za video pozive. Video snimanje ide do 4K u 30 fps. Snimci su vrlo dobri, stabilizacija solidna i boje i ovde uravnotežene uz lepo zumiranje, ali ipak ograničeno glavnom kamerom. Sve je dovoljno dobro za lepe uspomene.
Performanse i novi čipset
Galaxy A57 koristi novi Exynos 1680 čipset iz sopstvene proizvodnje i ovde Samsung pravi ozbiljan korak napred. U pitanju je 4 nm procesor sa 8 jezgara i maksimalnih 2900 MHz. Na Antutu testu pravi oko 1.3 miliona i to je dosta dobro, svakako iznad mnogih modela u ovom segmentu. U svakodnevnom radu, telefon deluje brzo i fluidno. Animacije su glatke, aplikacije se brzo otvaraju i generalno, osećaj je bliži flagshipu nego ikada pre u ovoj klasi.
Ponekad se pojavi mali zastoj, ali to se dešava retko. U većini slučajeva, telefon radi baš kako treba. I iskreno, posle godina i godina gde je srednja klasa bila sinonim za “radiće, ali nemoj da žuriš”, ovo je pravo osveženje.
Gaming iskustvo je takođe solidno. Nećete dobiti najjače igre na maksimalnim podešavanjima i 120 fps, ali na standardnim podešavanjima sve radi lepo. Za povremeno opuštanje ovo je dovoljno dobro.
Telefon donosi i unapređeno hlađenje, ali zbog tanjeg dizajna ume da se zagreje malo brže nego prethodnik. Ništa alarmantno, ali primeti se tokom dužih sesija igranja i pogotovo snimanja videa.
Softver podrazumeva Android 16 i One UI 8.5 i tu dobijate poznato Samsung iskustvo. Sve je lepo organizovano, funkcionalno i bogato opcijama. Međutim, kada je reč o AI funkcijama – tu postoji mala razlika u odnosu na flagship modele. Ne dobijate puni Galaxy AI paket, već nešto što Samsung zove “Advanced Intelligence”.
U praksi, možete da brišete objekte sa slika, ali ne baš tako magično kao na skupljim modelima. Imate transkripciju glasa, ali ograničenu. Ima tu korisnih stvari poput Best Face, AI Select i Auto Trim, ali ako ste očekivali AI koji će vam napisati esej dok vi spavate, moraćete da kupite skuplji model ili koristite eksterne aplikacije.
Još jedna dobra vest je da Samsung obećava čak šest godina softverske podrške. To je ogroman plus i znači da će ovaj telefon trajati dugo. U svetu gde sve postaje previše brzo i neki proizvođači očekuju da menjate telefone na manje od godinu dana, ovo je prilično impresivno.
Samsung je ugradio bateriju od 5000 mAh i tu nije bilo unapređenja. Nije mnogo, ali bez problema izdrži ceo dan, čak i uz jače korišćenje. Punjenje ide do 45 W i prilično je efikasno, pa za oko pola sata dobijate 60 posto.
Samsung Galaxy A57 ostaje jedan od najpouzdanijih telefona srednje klase i veoma konkurentna kupovina u odnosu na S seriju. Donosi odličan balans između performansi, dizajna i funkcionalnosti.
Cena telefona u Srbiji počinje od 62.999 dinara za osnovni model sa 8/128 GB.






