Ako vas zanima kako izgleda flagship telefon, ali po tri puta manjoj ceni, onda pročitajte šta sve nudi Redmi Note 13 Pro+ 5G. Ovo je najbolji i najskuplji model Redmi Note serije do sada i po skoro svim karakteristikama može da se nosi sa značajno skupljim telefonima premium klase.

Redmi Note 13 Pro+ 5G dolazi sa punom opremom pa dobijate HyperCharge punjač od 120 wati, futrolu, a na ekranu je fabrički zalepljena folija.

Sam dizajn uređaja ukazuje na visoku klasu, pa Redmi Note 13 Pro+ 5G izgleda veoma ozbiljno, čvrsto i moćno. Kvalitet izrade je vrhunski a telefon sa oko 200 grama dobro raspoređene mase odlično leži u ruci.

Od tastera su tu samo oni za kontrolu zvuka i uključivanje, dok je sa donje strane USB-C ulaz. Konektor za slušalice od 3,5-milimetara je konačno izbačen. Neki korisnici neće biti oduševljeni, ali ovo je trend od koga više nema bežanja.

Leđa kućišta su napravljena od stakla a telefon je otporan na vodu i to u okviru IP68 standarda, što podrazumeva 1.5 metara dubine do 30 minuta, pa telefon može da se iskoristi i za snimanje u vodi bez straha od kvašenja. Za kompletnu zaštitu tu je i Gorilla Glass Victus staklo, što znači da je telefon poprilično oklopljen i otporan. Naš savet je da ipak iskoristite zaštitnu masku, kad već stiže u kompletu.

Redmi je telefon opremio sa dva stereo zvučnika i to je još jedna karakteristika koja prevazilazi svoju klasu.

Čitač otisaka prsta je sada ispod ekrana, na standardnom mestu ali možda bi bilo dobro da je nešto više postavljen. I pored toga, na našem testu je radio pouzdano i vrlo brzo u svim situacijama i pod svim uglovima.

Odličan ekran

Dve najvažnije osobine modernih telefona su svakako kvalitet ekrana i kamera. Redmi Note 13 Pro+ 5G nije podbacio ni kod jedne. Tako je ekran AMOLED zavidnih karakteristika, koga se ne bi postideli ni mnogo skuplji telefoni. Dijagonala mu je 6,67 inča i ne spada među najveće, ali zbog toga nešto bolje leži u ruci i to je dobar izbor. Rezolucija je 1.220 x 2.712 piksela uz osvežavanje od 120 Hz i osvetljaj od 1.800 nita. Ekran je svetao, oštar, dinamičnih boja i zadovoljstvo je koristiti ga i to u svim prilikama, pa čak i po direktnom suncu. Podržan je Dolby Vision i HDR10+ a postoji i Always ON opcija, ali će se ekran u okviru nje ipak isključivati posle nekog vremena. Ne vidimo ovo kao zamerku, zato što uređaj tako štedi bateriju ali i povećava dugovečnost kvalitetnog prikaza.

Vrhunska kamera od 200 mp

Što se tiče kamere Redmi ovde donosi zanimljiv pristup, koji do sada nije odabralo mnogo proizvođača, zbog čega nas je zanimalo kakve će rezultate pokazati tokom testiranja.

Glavna kamera koristi Samsungov ISOCELL senzor rezolucije 200 megapiksela. Ni na jednom drugom modelu u prodaji nema veće rezolucije, pa to dovoljno govori o pristupu koji je Redmi odabrao.

Pored glavne kamere velike rezolucije, tu su ultraširoki i makro objektivi, čime su pokrivene sve žižne daljine, od široke do telefoto (digitalnim zumom).

Glavna kamera će automatski snimati fotografije u rezoluciji od 12 megapiksela, ali podržano je i snimanje u punih 200 megapiksela. Trebalo bi ipak napomenuti da će tada svaka fotografija imati oko 50 megabajta, što nije malo, pa osim ako zaista nećete koristiti punu rezoluciju, nema potrebe gušiti memoriju.

Nismo štedeli kameru telefona i isprobali smo je u svim uslovima. I upravo to je najteži test kvaliteta kamere – kako se pokazala u različitim spontanim situacijama a ne samo onim savršenim.

Redmi Note 13 Pro+ 5G je u doslovno svim okolnostima napravio fantastične snimke. Šta god da smo pokušali – uspelo je. Bilo da se radi o kontra svetlu po sunčanom danu, mračnim kadrovima u Narodnom muzeju u Beogradu, ili noćnim snimcima, oni se mogu porediti sa flagship modelima, pa čak i DSLR aparatima od pre nekoliko godina. Kamera će retko kada zabrljati a čak i kod ekstremno zahtevih mračnih kadrova, šum je bio minimalan a rasipanje svetla neprimetno. Nivo detalja koje glavni senzor može da zabeleži je bio impresivan, čak i kada se ne koristi maksimalna rezolucija. Dopala nam se i obrada boja, pa su one dovoljno tople, ali ne i neprirodne. Nema ni veštačkog softverskog izoštravanja zato što za tim ovde nema potrebe. Svega nekoliko aktuelnih modela prevazilazi ovaj kvalitet snimaka, ali svi od reda koštaju preko 1.000 evra.

Ultraširoka kamera se pokazala sasvim solidno, pre svega preko dana, dok je za noćne snimke bolje koristiti glavni objektiv. Makro snimci pružaju atraktivne snimke, mada sumnjamo da će se previše često koristiti, pa je mogla i da bude izbačena. Jedina stvar koju ovaj model razlikuje od najboljih flagship modela je nedostatak optičkog zuma. Ipak, uz rezoluciju od 200 megapiksela digitalno povećanje funkcioniše poprilično dobro, naravno uz pomoć kropovanja.

Podržano je snimanje videa do 4K i snimci su odlični, iako stabilizacija slike ume da štucne. Ukoliko je telefon na stativu ili imate stabilnu ruku, dobićete veoma atraktivne kadrove. Trebalo bi napomenuti da promena objektiva nije omogućena tokom snimanja, što znači da je potrebno da prekinete zapis, promenite kameru i nastavite snimak, što u nekim situacijama nije idealno.

Za brz rad zadužen je Dimensity 7200 Ultra čipset kompanije MediaTek. Kretanje kroz korisnički interfejs, aplikacije, pa čak i one napredne rade bez ikakvih usporavanja a dobićete 120 kadrova u sekundi u igrama. Utisak prilikom igranja bio je vrlo prijatan. U tim situacijama dobijate i Game turbo meni kome se pristupa povlačenjem ekrana sa leve strane. Možete da aktivirate performance mode, snimate ekran ili video onoga što radite, a tu su i neki zanimljivi dodaci poput promene glasa.

Redmi je telefon opremio i dodatnom opremom, pa je tu čip za NFC bežično plaćanje i eSIM što su osobine do sada rezervisane za premium modele. Tu je čak i infracrveni predajnik i prateća aplikacija kojim lako možete da preuzmete kontrolu nad svim uređajima koji imaju daljinski upravljač, od televizora do klime.

Što se tiče preostalih karakteristika, tu je više nego solidnih 12GB RAM memorije. To je dovoljno za Android 13 i trebalo bi uskoro Android 14, koji nije fabrički instaliran, što nas je iznenadilo.

Baterija je kapaciteta 5000 mAh i na našem testu je izdržala dan i po uz natprosečno korišćenje. Ali, kako ćete uz moćan punjač za samo 19 minuta napuniti bateriju on nula do 100 posto, autonomija ne bi trebalo da vas brine.

Ističemo vrhunsku kameru bez premca u svojoj klasi koja može da se nosi i sa duplo skupljim uređajima, ekran koji donosi prijatno i lagodno korišćenje, pregršt dodatne opreme i moćni punjač u kompletu. A sve to su više nego dobre preporuke za kupovinu.

Redmi Note 13 Pro+ 5G sa 256GB memorije se u Srbiji prodaje za 54.999 dinara i pruža mnogo više nego što košta.