Test: Realme 14 Pro+ – Ovo je telefon koji treba da kupite

realme-14-pro+-telefon-recenzija
realme-14-pro+-telefon-recenzija

Realme je u Srbiji upravo predstavio još jedan vrhunski model uz unapređen skoro svaki aspekt uređaja, što je ove godine prava retkost. Realme ističe da su na dizajnu radili sa poznatim Valeur studijom i to se jednostavno vidi – telefon se već na prvi pogled izdvaja iz mase.

Dizajn 14 Pro serije je sasvim promenjen u odnosu na prethodnu generaciju. Tako Realme 14 Pro+ ima elegantne, mekane ivice i interesantna leđa. Ekran zakrivljen sa dve strane je zamenio ovaj sa sve četiri povijene ivice. A kako su do sada ovakve ekrane imali samo flagship modeli, Realme ga je prvi predstavio na telefonu srednje klase, što znači da izgleda kao Xiaomi Ultra, Huawei Pura ili Honor Pro i to nije beznačajno.

Leđa uređaja u crnoj nijansi presvučena su premazom koji imitira prevrnutu kožu pružajući odličan osećaj u ruci. Takođe, telefon se uopšte neće klizati i to je uvek dobro.

Modul kamere je stvarno besprekorno uklopljen u telo telefona, nije ni preveliki ni premali i izgleda vrlo atraktivno, Tu je ugraviran i natpis „Hyperimage+” sa podacima o objektivima što daje određeni profesionalni imidž.

Od prvog trenutka kada uzmete ovaj telefon u ruku sve je nekako ispravno i na svom mestu, od dizajna, do izrade ili težišta mase. Sa 194 grama i 7.99 mm debljine je veoma tanak i lagan ali istovremeno deluje čvrsto i pouzdano. Što i nije samo subjektivni osećaj imajući u vidu da ima IP69 sertifikat trenutno najveći na jednom telefonu. U praksi znači da možete da ga koristite za podvodnu fotografiju pa čak i da će telefon izdržati vrelu vodu. Realme čak kaže da će bez problema raditi potopljen 2 metra ispod vode celih 48 sati, tako da ne čudi da ima i poseban režim za podvodnu fotografiju.

Kod nas je na testu ova crna verzija, a u ponudi će biti i beli, odnosno Pearl White varijanta sa leđima koja menjaju boju u zavisnosti od temperature.

Lajsna je plastična a raspored tastera sasvim standardan. Od ostalih detalja, trebalo bi napomenuti da je na ekranu zalepljena zaštitna folija i da se u kompletu dobija siva maska, što je iako malo generičko bolje rešenje od providnih futrola koje posle par meseci postanu prljavo žute.

Realme 14 Pro+ poseduje AMOLED ekran dijagonale 6,8 inča i rezolucije od 1,5K. Brzina osvežavanja je 120Hz. Jedina karakteristika koja je donekle ispod očekivanja je osvetljaj sa maksimalnih 1.500 nita, što je nešto niže čak i od prošlogodišnjeg modela. I zaista, bilo bi bolje da ekran može da pruži nešto više svetla što bi olakšalo korišćenje u ekstremnim situacijama, odnosno uz direktno sunce.

Ako to zanemarimo, ekran će dati živahne, jasne vizuelne slike koje i očekujemo od kvalitetnog telefona srednje klase, Ponuđeno je pet unapred podešenih režima rada: Vivid, Natural, Pro, Cinematic i Brilliant, kojima se pristupa preko menija podešavanja. Vivid profil je standardni i daje bogatije boje i atraktivan vizuelni prikaz. Sve u svemu korišćenje multimedijalnog sadržaja je vrlo prijatno na uređaju zahvaljujući odličnim uglovima gledanja i stereo zvučnicima. Zatamnjivanje je 3840 Hz PWM, što je za svaku pohvalu pa se osetljiviji korisnici neće žaliti na probleme sa očima ili čak glavabolju tokom dužeg korišćenja

Iako ekran ima sve četiri zakrivljene ivice, taj pad je sasvim diskretan, pa sama slika neće biti pogođena ovim dizajnom. Istovremeno, zakrivljenje je dovoljno da upravljanje gestovima bude udobnije. Preko ekrana je Corning Gorilla Glass 7 koje pruža dosta zaštite od padova.

Takođe, optički čitač otisaka prsta je ispod ekrana i radio je bez problema.

Što se tiče kamera, koje su i jedan od glavnih aduta Pro Plus Realme modela, na prvi pogled deluju slično kao prošle godine, ali razlike su poprilične.

Unapređeni su novi senzori a sada je tu i trostruki LED blic.

Glavni senzor od 50MP i to Sony IMX896 sa optičkom stabilizacijom i žižnom daljinom od 24mm. Telepohoto objektiv pruža trostruko optičko povećanje, sa takođe 50MP. U pitanju je odlični Sony IMX882, dok seflie kamera ima senzor od 32 megapiksela.

I bilo je dovoljno svega par snimaka da se uverimo da kamere daju oštre slike sa impresivnim detaljima i odičnom dinamikom. To je naravno posebno izraženo u uslovima dobrog osvetljenja, ali kamera će se odlično snaći u svim prilikama.

Realme je na ovoj seriji poznat po jačim bojama i kontrastu pa je i ovde takav slučaj i to nije loše, zato što će rezultati biti impresivni.

Tako Realme 14 Pro+ snima slike sa jakim toplim tonovima i popričilno izraženim kontrastom i to nam se dopada zato što najviše podseća na Leica pristup fotografiji. Ističemo i vrhunski dinamički opseg, čineći sve prirodnijim, odnosno idealnim za društvene medije.

Telefon nudi 3x optički zum pružajući impresivne detalje i žive boje prilikom snimanja udaljenih subjekata preko dana.

Ali, ako su nas prijatno iznenadili dnevni snimci, noćni su ono što zaista izdvaja ovaj telefon u segmentu srednje klase. Zapravo, fotografije snimljene u lošim uslovima svetla su do te mere približile kameru ovog telefona mnogo skupljima da smo sigurni da će se mnogi zapitati ima li uopšte smisla dati duplo više novca za isti kvalitet snimaka.

Jedino što smo primetili je da će aparat umeti da produži ekspoziciju pa je za najbolje rezultate potrebno voditi računa da telefon bude što stabilniji, pogotovo kod slabijeg svetla, često čak i uz solidno osvetljenje u zatvorenom.

Portreti su lepi sa solidnim zamućenjem pozadine a podržano je i snimanje kadrova uz dugu ekspoziciju, za koje je ipak bolje koristiti stalak.

Podržan je i režim za podvodnu fotografiju u okviru koga možete da snimite 60 minuta videa do 1.5 metara dubine.

Realme je telefon opremio i trostrukim blicem koji može da prilagođava i temperaturu boje. Rezultati su zanimljivi i mogu da budu atraktivni za društvene mreže.

Realme 14 Pro+ pruža solidne rezultate kod selfie kamere iako uz nešto manje detalja, a slična je situacija i sa ultaširokom kamerom. Sve je to u rangu najboljih modela, ali uz minimalno manje oštrine, što je skoro beznačajno.

Što se tiče videa i oni su unapređeni sa lepim prilazima tokom zumiranja. Jedino kod veoma brzog pomeranja telefona mogu da se uoče kratki trzaji i realme još malo zaostaje tu za skupljim modelima.

Realme je ugradio i AI Ultra Clarity 2.0 opciju za dodatno izoštravanje slika uz pomoć veštačke inteligencije i kada radi, radi odlično. Ali će se dešavati da neke kadrove jednostavno ne uspe da obradi i izoštri.

Realme je ovaj model opremio Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 čipsetom uz podršku 12 GB RAM-a i 256 GB memorije. Nažalost nije podržano proširenje microSD karticom.

U pitanju je pouzdan čipset za redovne svakodnevne aktivnosti. Telefon je sve standardne aplikacije otvarao super brzo, sve je radilo stabilno i bez štucanja ili grejanja. Procesor je solidan sa Antutu rezultatom od oko 820.000, što uopšte nije loše a urađen je u 4nm procesu uz 8 jezgara sa najbržim od 2.5 GHz i dobru efikasnost.

Telefon tako može da se nosi sa zahtevnim igrama. Naravno, hard core gejmeri će poželeti brži procesor, ali oni povremeni igrači će biti sasvim zadovoljni.

Realme 14 Pro+ ima unapređeno hlađenje koje obezbeđuje stabilne performanse tokom dužih naprezanja uz minimalno zagrevanje.

Telefon pokreće Android 15 uz Realme UI 6.0 i to dobijate odmah fabrički. Korisničko iskustvo je u velikoj meri slično onom kod Realme GT 7 Pro ali jedino nervira gomila unapred instaliranih aplikacija. Tu je i sada standardni paket aplikacija koje koriste veštačku inteligenciju.

Jedina zamerka na ovu temu je ažuriranje pa Realme obezbeđuje samo dve glavne nadogradnje operativnog sistema i tri godine bezbednosnih zakrpa što je šteta.

Pred kraj dolazimo do još jedne karakteristike iznad proseka a to je baterija od 6.000 mAh, što u praksi znači da će telefon izdržati i skoro puna dva dana jačeg korišćenja.

Jedino će kod jače upotrebe poput snimanja videa ili zahtevnih igara doći do bržeg pražnjenja baterije.

Dakle, ukoliko telefon koristite za standardne operacije, baterija će trajati baš dugo, dok će kod intenzivnog korišćenja biti nešto slabija.

Ali, ni to neće biti problem zbog podržanog punjenja od 80W. Nažalost u Evropi se više punjač ne isporučuje sa telefonom, ali je dobra vest da će posle 1.600 ciklusa zadržati 80 posto kapaciteta, što u znači da će bar 4-5 godina baterija biti dovoljno dobra za normalno korišćenje.

Realme 14 Pro+ je zbog svega ovoga jako ubedljiv telefon sa izgledom i kamerom koji zaista stoje rame uz rame sa flagship modelima i definitivno jedan od telefona koji pruža najbolji odnos cene i kvaliteta u ovom trenutku.

Cena Realme 14 Pro+ je 66.999 RSD u u Srbiji a za prve kupce je akcija uz sniženu cenu na 59.999.

bitsyu
Domino Magazin je od 2007. godine vodeći lifestyle portal u Srbiji. Osnivač i glavni urednik je Nemanja Nikolić.