Motorola Edge 50 Pro je jedan od najatraktivnijih telefona koji smo testirali u poslednjih nekoliko meseci. U žestokoj konkurenciji srednje klase, uspeli su da se izuzetnim dizajnom izdvoje iz mase i to nije mala stvar. Ali, njegov izgled nije jedina osobina koja ga preporučuje.

Od kada je brend preuzeo Lenovo, Motorola svaku sledeću generaciju unapređuje gradeći reputaciju i bazu korisnika. A baš tako je i sa serijom Edge 50 koja donosi tri modela i to Fusion, Pro i Ultra.

Motorola Edge 50 Pro spada u višu srednju klasu i nesumnjivo tako i izgleda. Dizajn telefona je među najboljim koji smo videli. Dimenzije su idealne da lepo leži u ruci ili džepu, a da posledica toga ne bude previše mali ekran. Zaobljene su ivice ekrana, sa strane je metalna lajsna a telefon dolazi u više različitih finiša zadnje strane. Do nas je stigla ova sa veganskom kožom u boji lavande koje će pružiti veoma prijatan osećaj pod prstima. Uopšte, Motorola je posebnu pažnju posvetila ugođaju korisnika, pa će se tako odmah po otvaranju kutije osetiti mirisne note razvijene sa kompanijom Firmenich.

Kućište je otporno na vodu i prašinu po standardu IP68 što je do sad bilo rezervisano samo za flagship modele. Tu su stereo zvučnici, kao i Dolbi Atmos, pa je zvuk koji dobijate dovoljno glasan i vrlo prijatan.

Ističemo da ćete u kompletu dobiti i prigodnu maskicu, ali pomalo neobično, na ekranu nema zaštite folije.

Motorola je uspela da ostrvo kamere diskretno izdigne i rezultat je estetski zaista jedinstven i vrlo lep.

Prednjom stranom uređaja dominira p-OLED ekran dijagonale 6.7 inča sa promenjivom brzinom osvežavanja koja može da ide i do impresivnih 144 Hz. Osvetljaj je 2.000 nita, rezolucija je pomalo neobičnih 2712 x 1220 tačaka. Kvalitet prikaza je vrhunski, svetao, oštar, dinamičan i živ. Ekran je zapravo jedan od najboljih koji smo videli ove godine i to ne samo u srednjoj klasi. I to nije slučajno, zato što je Motorola dobila Pantone sertifikat za prikaz na ekranu, što definitivno izdvaja serije Edge 50 realne.

Motorola Edge 50 Pro kamera

Posle dizajna i ekrana, većini korisnika kamera je značajan faktor kod odlučivanja o novom telefonu. Motorola je Edge 50 Pro opremila sa tri zadnje kamere i to glavnom od 50 megapiksela, ultraširokom od 13 i telefoto kamerom od 10 megapiksela.

Izdvajamo blendu od F1.4 na glavnom objektivu što je veoma visoka vrednost koja ukazuje da će do senzora doći mnogo svetlosti. A posledica je da je moguće snimati uz niži ISO, čime se povećava oštrina fotografija uz kraću ekspoziciju. Takođe, veliki otvor blende utiče i na manju dubinsku oštrinu.

Uz dovoljno dnevnog svetla, glavni senzor pravi vrlo lepe snimke, dok će uz nešto slabije osvetljenje pružiti solidne rezultate ali uz nešto više šuma. Noćni režim nije među najboljima, ali nije ni tako loš, a kamera ima i brojne opcije, pa izdvajamo dugačku ekspoziciju sa više predloženih kadrova. Sve je intuitivno i dobro postavljeno.

Okidač kamere nije najbrži ali je negde u proseku klase. Ipak iz nekog razloga procesuiranje svakog snimka će trajati nešto duže, što može da uspori ceo proces. Zapravo, sve oko kamere pomalo koči telefon pa ćete ponekada morati delić sekunde više da sačekate čak i da izađete iz aplikacije, čime nismo baš bili oduševljeni.

Telefoto od 10 megapiksela od čak 3 puta je prava retkost u ovom cenovnom rangu i telefoni sa optičkim zumom pružaju neuporedivo više fleksibilnosti za snimanje različitih kadrova a pre svega lepih portreta. To je zato što je kod većih žižnih daljina perspektiva manje izražena pa će i lice uvek izgledati prirodnije.

Snimci telefoto objektivom su lepi, a kao i glavna kamera Motorola algoritam neće neprirodno izoštravati kadrove i zalivati ih bojama i to je uvek pohvalno. Možda će na prvi pogled fotografije delovati malo ispravno, ali nama to nije smetalo, zato što su je prikaz realan onome u prirodi i tome doprinosi svakako i saradnja sa Pantone. Ipak, malo više detalja kako na telephoto tako i na glavnoj i pogotovo ultraširokoj kameri bi bilo dobro.

Ističemo solidnu selfie kameru, koja će čak i uz veštačko svetlo napraviti dobre kadrove lica za društvene mreže i to je dovoljno. Tu je i mogućnost snimanja makro snimaka, pa čak i makro videa.

A kada smo kod videa, to je verovatno i najslabija karakteristika ove kamere. Omogućeno je snimanje do 4k sa 30 sličica u sekundi uz optičku stabilizaciju, što je u teoriji odlično, ali prilikom pomeranja kamere uočljivo je seckanje, što nije u skladu sa standardima za 2024. godinu. Ipak, ukoliko kamera stoji mirno, sve će biti bolje, pogotovo uz režim napredne stabilizacije iako tada uz manju rezoluciju.

Subjektivni utisci o kameri su solidni, ona je u rangu ove klase, ali ne može se reći da je među najboljima u srednjem segmentu. Zbog vrlo dobre hardverske osnove, verujemo da postoji prostora za unapređenje kvaliteta pre svega po pitanju softvera i moguće je da će uz neki sledeći update i doći do unapređenja.

Telefon pokreće odlični Snapdragon 7 Gen 3 sa 12 GB RAMa i velikih 512 GB memorije, što će se sigurno dopasti mlađim korisnicma. Novi Android 14 radi brzo i samom procesoru ne nedostaje snage što se vidi u zahtevnim igrama koje će raditi i sa višim parametrima. Ipak, poneki uobičajeni zadaci će ponekada usporiti i štucnuti, što iskusnije i zahtevnije korisnike može da nervira. Verujemo da će ove sitne zamerke biti rešene u budućnosti novim ažuriranjima. Što se tiče igara, tu je i gejmerski meni kojim možete da kontrolišete glavne parametre rada i menjate performanse.

Od specifičnih dodataka ističemo i set Motorola aplikacija, koje mogu da budu korisne za kontrolu drugih uređaja, prilagođavanje interfejsa telefona ili smanjenje i kontrolu vašeg digitalnog prisustva. Interesantan je sistem Edge svetla koji bljeska vizuelna obaveštenja sa strane dok je telefon okrenut nadole. Zanimljivo je, međutim, da ne postoji always on, što je možda namerno urađeno zbog baterije nešto slabijeg kapaciteta i to od 4.500 mAh koja će biće dovoljna za jedan dan. Nije među najvećima ali nije ni problematično slaba odnosno u rangu je klase. To je bila cena tako elegantnog dizajna i to je u redu. A moguće je da je Motorola htela da manjom baterijom smanji i punjenje do sto posto što je uvek dobro sa marketinške strane. Ali ono što je važno je da se u kompletu dobija i punjač od neverovatnih 125 wati, a to znači da samo u punjaču dobijate vrednost od oko stotinak evra. Bukvalno za nekoliko minuta na punjaču dobićete sate autonomije a za punjenje do 100 posto trebaće svega 18 minuta. Podržano je i bežično punjenje i to do 50 wati.

Jedinstven i elegantan dizajn, stvarno odličan ekran i fantastično brzo punjenje uz punjač od 125 wati u kompletu su aduti koji itekako izdvajaju ovaj model u žestokoj konkurenciji više srednje klase.

Cena Motorola Edge 50 Pro telefona u Srbiji je 69.990 dinara i već je u prodaji.

Domino Magazin je od 2007. godine vodeći lifestyle portal u Srbiji. Osnivač i glavni urednik je Nemanja Nikolić.