Na testu:- Galaxy A16 – Jeftin ali pruža dosta toga

samsung-a16
samsung-a16

Ovo je najjeftiniji Samsung telefon iz serije A za ovu godinu. U pitanju je Galaxy A16 koji nas je prijatno iznenadio.

Sasvim očekivano za ovaj segment, telefon je napravljen od plastike, ali ne obične i Samsung materijal zove Glastik, zato što imitira staklo. I taj materijal zaista pruža nešto drugačiji osećaj u ruci od obične plastike.

Samsung Galaxy A16 Recenzija

Galaxy A16 svakako jeste jeftin telefon, ali ne deluje plastično. Dimenzije su mu veće ali je i relativno tanak odnosno oko 0,5 mm tanji od A15.

Iako ne može da se meri sa metalom i pravim staklom na A56, ni ovde osećaj nije onako šupalj kao što može da bude na jeftinim modelima.
Telefon ima IP54 sertifikat što znači da može da se poprska vodom i to je pohvalno zato što većina telefona u ovom segmentu nema nikakvu zaštitu. Nisam otkrio koje staklo je iznad ekrana, ali računajte da je osetljivije na udarce i grebanje nego na skupljim modelima.
Prednja strana je rezervisana za Super AMOLED ekran dijagonale 6.7 inča. Odmah ćete primetiti popriličan okvir oko ekrana, pogotovo uz donju ivicu i to je moglo da bude i bolje. Rezolucija ekrana je 2.340 x 1.080 piksela sa brzinom osvežavanja od 90Hz i maksimalnim osvetljenjem od 800 nita. Razlike u odnosu na prošlogodišnji model su veća dijagonala uz istu rezoluciju, brzinu osvežavanja i osvetljenost. To znači i da ovaj ekran ima 385 tačaka po inču što je nešto manje.

AMOLED ekran pruža žive boje i dobru oštrinu i to je verovatno najbolji ekran koji možete da dobijete za ovaj novac. Čak ni osvežavanje od 90 Hz uopšte nije tako loše, odnosno 50% je brže od ekrana na skupocenom iPhone 16.
Svetla će biti dovoljno u zatvorenom prostoru pa čak i napolju iako smo ga testirali tokom oblačnog vremena. Verujem da bi trebalo bi da bude bar elementarno upotrebljiv i po sunčanom danu.

Telefon ima samo jedan zvučnik, odnosno nema stereo zvuka, ali taj jedan je radio sasvim dobro, uz dovoljno glasnu reprodukciju i solidan kvalitet.

Samsung Galaxy A16 ima tri kamere sa zadnje strane i sve tri imaju određene funkcije, iako su za dve od tri one donekle upitne. Tako je tu glavna kameru od 50MP sa blendom f/1.8. Pored nje je i ultraširoka od 5MP sa f/2.2 i makro kamera od 2MP sa f/2.4.

I koliko je prva bila upotrebljiva toliko su druge dve bile pa recimo nepotrebne.

Na osnovu specifikacija čini se da su kamere identične kao na prošlogodišnjem modelu uz naravno unapređene algoritme za obradu.
Aplikacija je uobičajena Samsungova uz osnovne funkcije. Tu je Fun dodatni režim sa filterima poput onih na Viberu ili Snapchat, a podržano je recimo i slowmo snimanje.

Glavnim senzorom ćete po danu uz dosta svetla, ali ne direktno uperenog u objektiv moći da zabeležite sasvim dobre fotografije. Boje su nešto zasićenije i kadrovi su donekle svetliji nego što bi trebalo, ali sve u svemu rezultati su zadovoljavajući. Za deljenje na društvenim mrežama ili slanje prijateljima preko Vibera biće sasvim dovoljni. Da je u pitanju ipak telefon niže klase vidi se kada se slike povećeju gde se otkriva da tu nema previše detalja i oštrine.

Glavna kamera snima slike od 12MP odnosno spaja četiri piksela u jedan. Dobro je da možete da snimite i fotografije u punoj rezoluciji od 50MP. Za to ćete ipak morati da sačekate par sekundi da telefon obradi sve podatke.

Noćni kadrovi su mutniji uz zamućena svetla ali uz noćni režim mogu da se dobije viši kvalitet ali uz uslov vrlo stabilnog držanja telefona i uz korišćenje samo glavne kamere.

Podržano je digitalno zumiranje i sa 2x puta je prihvatljivo ali već od 4x pa do 10x povećanja kvalitet drastično opada.
Što se tiče ultraširoke i makro kamere niže rezolucije, njihov kvalitet je na nivou od pre nekoliko godina i svakako je savet da kada god možete koristite glavnu kameru a pogotovo uz slabije osvetljenje.

Takođe, trebalo bi napomenuti da će sve raditi sporije nego na skupljim modelima A serije.
Selfi kamera snima dosta detaljne slike sa prirodnim bojama.

Portretni režim je radio u redu, ali se dešavalo da promaši dubinu polja i zamuti i ono što ne bi trebalo.

Sve u svemu, uz dobre uslove i korišćenje glavne kamere dobićete sasvim upotrebljive snimke ali ne više od toga.

Što se tiče video snimaka podržana je HD rezolucija sa 30 slika u sekundi. Ipak, nema optičke stabilizacije pa će snimanje tokom hodanja ili brže pomeranje kamere dati upitne rezultate. Ako je telefon postavljen na stalak ili ga držite čvrsto i rezultati će biti bolji.

Sem toga video ima dobre detalje i adekvatne boje.

Samsung je A16 opremio Mediatek Dimensity 6300 čipsetom sa svega 4GB RAM-a. Ova kombinacija pruža upotrebljiv ali ograničen potencijal, što je čini mi se i dalje najslabija tačka Samsung najjeftinijih modela i tu mislim na sirovu snagu čipseta i manjak memorije.

Doduše da budemo pošteni čipset će sa 8 jezgra ostvariti rezultat od preko 400.000 na Antutu testu što jeste među trenutno najsporijim rezultatuma među ovogodišnjim modelima, ali neki od konkurenata imaju slične brzine i to na duplo skupljim modelima.

To znači da ćete u praksi i uz standardne zadatke dobiti dosta fluidan rad uz nešto sporiji odziv. Instaliranje aplikacija pa čak i većih igara je prošlo dosta lagodno i relativno brzo. Najzahtevnij igre su radile ali uz najslabija podešavanja. Takođe, ako učitate više aplikacija i prebacujete se iz njih možete očekivati da će telefon u jednom trenutku usporiti.

Društvene mreže, surfovanje strimovanje i reprodukcija medija je išla dosta dobro. Naravno, ako ste navikli na budžetske modele, nećete primetiti ove zastoje u odzivu. Sve bi bilo i brže da je Samsung ubacio bar 6GB radne memorije. Takođe, pored 128 GB memorije moguće je ubaciti i microSD karticu što je zgodno.

A16 ima bateriju od 5.000 mAh uz podržano punjenje do 25w. Punjač ni futrolu, ni foliju nećete dobiti, što je u ovom segmentu šteta, zato što će korisnicima procentualno značajno podići cenu uređaja, pogotovo što više nema ni 3.5mm ulaza pa će vam trebati i bežične slušalice a možda i SD memorijska kartica.

Telefon je izdržao oko dan i po nekog standardnog korišćenja dok je za punjenje do 100 posto trebalo nešto više od sat i po adekvatnim punjačem.

Operativni sistem je Android 14 uz One UI 6.1 interfejs. Što se toga tiče sve radi savršeno i nema potrebe govoriti više o Samsungovom operativnom sistemu koji je i dalje najstabilniji i napredniji na Androidu.

Dobićete čak šest godina nadogradnji operativnog sistema i bezbednosnih ispravki i to je neverovatno za ovu klasu, iako sumnjamo da ćete izdržati toliko bez promene telefona.

Očekivano, ovde nema veštačke inteligencije i inovacija na tu temu.

Samsung Galaxy A16 uz odličan Super AMOLED ekran donosi unapređene performanse i vrhunski dizajn po ceni od svega 19.999 dinara. I to je verovatno dovoljno ubedljivo da bude jedan od najboljih Android telefona koji mogu da se kupe za manje od 20.000 dinara.

bitsyu