Ništa nije onako kao što izgleda: Triler „Deca zla“ Miodraga Majića ne štedi nikoga

Majic-Thriller-fest
Majic-Thriller-fest

Postoji nešto neodoljivo u trileru – žanru koji nas drži na ivici, tera da čitamo još jednu stranicu, pa još jednu, dok dan prelazi u noć. Nije to samo glad za odgovorima; trileri nas izazivaju da gledamo dublje, sumnjamo u sve, preispitujemo granice morala, istine i pravde. Oni jesu uzbudljive priče o zločinima, ali i ogledalo društva, mesta na kojima se ogoljavaju naši strahovi i slabosti.

U savremenoj književnosti, dobar triler više ne podrazumeva samo pucnjavu, ubistvo i inspektora s mračnom prošlošću. Najsnažnije priče dolaze iz pera autora koji znaju kako da ispod slojeva napetosti otkriju ono što nas najviše boli – istinu o svetu u kojem živimo. Jedan od takvih autora je i sudija i pisac Miodrag Majić, čiji roman Deca zla zauzima posebno mesto na domaćoj književnoj sceni.

Ovo nije triler koji čitate da biste se zabavili i zaboravili, već onaj koji vas tera da zapamtite. Smelo ispisana priča, u kojoj se prepliću pravosuđe, politika i najmračnije dubine ljudske prirode, Deca zla nas suočavaju s pitanjima od kojih mnogi beže. Majić, kao neko ko i sâm dolazi iz sveta zakona, ne koristi sudijsku preciznost i iskustvo da bi prikazao samo mehanizme zločina, već i mehanizme sistema koji ga često omogućava i posmatra ćutke.

Nikola Bobić, beogradski advokat, glavni junak ovog romana, vodi nas kroz lavirinte zločina koji nadilazi pojedinca – zločina koji je društven, institucionalan, ponekad i kolektivno prihvaćen. Majićev stil spaja napetost trilera s gotovo hirurškom analizom ljudskog karaktera. On ne sudi, ali sve otkriva. Njegova priča nije brza poput holivudskog trilera, ali zato ima dubinu, ozbiljnost i težinu zbog koje čitalac ostaje pogođen još dugo nakon poslednje stranice.

Deca zla je roman koji potvrđuje da triler može biti mnogo više od napetosti – može biti literarni poziv na buđenje. U vremenu kad se poverenje u institucije sve više ruši, ovakva knjiga ne nudi utehu, već osvetljava tamne hodnike kroz koje moramo proći ako želimo istinu. I to je ono najvrednije što dobar triler može da ponudi: ne samo zaplet, već suočavanje.

U mnoštvu svetskih i domaćih trilera, roman Miodraga Majića izdvaja se kao primer kako angažovana književnost može ući u žanr a da pritom ne izgubi ni ritam ni srž. Ako vam se čini da ste oguglali na zločine iz naslova, pročitajte Decu zla – i otkrićete da vas istina još uvek može zaboleti.

Na ovogodišnjem Thrillerfest-u, koji se održava u Domu omladine, 16. maja u 18 časova, u sali Amerikana održaće se promocija bestselera Deca zla, nakon koje će Majić potpisivati primerke te knjige, pružajući čitaocima priliku za lični susret s autorom.

bitsyu