Izdavačka kuća Booka upravo je objavila roman „Moja genijalna prijateljica“ italijanske književnice Elene Ferante. U pitanju je prvi deo globalnog fenomena znanog kao „napolitanska tetralogija“, do sada prevedenog na 30 jezika i prodatog u više od 10 miliona primeraka širom sveta. Osim kvalitetom ove knjige su pažnju na sebe skrenule i time što je identitet autorke i dalje misterija – niko ne zna njeno pravo ime i godine, a čak postoje i teorije da je u pitanju grupa autora. Ono što se zna je da je u pitanju najznačanija osoba savremene italijanske proze što je potvrđeno i time što ju je magazin Time uvrstio među 100 najuticajnijih ljudi svet.

Predgrađe Napulja, druga polovina pedesetih godina XX veka. S jedne strane siromaštvo i začeci nekog drugačijeg života, a sa druge bogatstvo mašte dve devojčice, Lile i Elene. Prva je mračna, žestoka, nepokolebljiva u svom odrastanju. Druga je blaga i naizgled potčinjena, ali upravo iz snage one prve uspeva da izvuče sopstvenu. Njihovo često surovo nadmetanje, nekad prikriveno, a nekad otvoreno, kao da drži to Elenino i Lilino neraskidivo prijateljstvo. Bujna mašta čini da dve prijateljice vide život koji ih okružuje ne kao stvaran, već kao neku strašnu bajku. No ta je bajka istinitija i od najrazumnijeg uvida u stvarnost. Priča o genijalnoj prijateljici ispričana je u prvom licu. Pripoveda je Elena kao zrela žena, u trenutku kad saznaje da je Lila svojevoljno nestala iz Napulja, brišući svaki trag svog postojanja.

Prva knjiga „napolitanske tetralogije“ uvodi nas u jednu od najvećih priča napisanih u ovom veku, remek-delo koje je očaralo kritiku i osvojilo publiku širom sveta.