lg

Oskar – Svečana ceremonija ili možda ne?

Američka filmska akademija predstavila je punu listu nominacija za Oskara, ali je i dalje neizvesno da li će se ceremonija održati

Svečana osamdeseta dodela najpoznatijih filmskih nagrada na svetu Oskar održaće se 24 februara u Kodak Theatre u Holivudu. Samo 10 dana pre dodele neizvesno je da li će svečanosti prisustvovati i sve zvanice pošto su holivudski scenaristi i dalje u štrajkuju, dok ih vodeći glumački sindikati podržavaju.
Američka filmska akademija, koja dodeljuje Oskara u međuvremenu predstavila je kompletnu listu nominacija.
 
 
ZVANIČNE NOMINACIJE ZA OSKARA 

Najbolji film:
"Atonement" (Focus Features) A Working Title Production: Tim Bevan, Eric Fellner and Paul Webster, Producers
"Juno" (Fox Searchlight) A Dancing Elk Pictures, LLC Production: Lianne Halfon, Mason Novick and Russell Smith, Producers
"Michael Clayton" (Warner Bros.) A Clayton Productions, LLC Production: Sydney Pollack, Jennifer Fox and Kerry Orent, Producers
"No Country for Old Men" (Miramax and Paramount Vantage) A Scott Rudin/Mike Zoss Production: Scott Rudin, Ethan Coen and Joel Coen, Producers
"There Will Be Blood" (Paramount Vantage and Miramax) A JoAnne Sellar/Ghoulardi Film Company Production: JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson and Daniel Lupi, Producers
 

Glavni glumac:
George Clooney – "Michael Clayton"
Daniel Day-Lewis – "There Will Be Blood"
Johnny Depp – "Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street"
Tommy Lee Jones – "In the Valley of Elah"
Viggo Mortensen – "Eastern Promises"

Sporedna muška uloga:
Casey Affleck – "The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford"
Javier Bardem – "No Country for Old Men"
Philip Seymour Hoffman – "Charlie Wilson’s War"
Hal Holbrook – "Into the Wild"
Tom Wilkinson – "Michael Clayton"

Glavna ženska uloga:
Cate Blanchett – "Elizabeth: The Golden Age"
Julie Christie – "Away from Her"
Marion Cotillard – "La Vie en Rose"
Laura Linney – "The Savages"
Ellen Page – "Juno"

Sporedna ženska uloga:
Cate Blanchett – "I’m Not There"
Ruby Dee – "American Gangster"
Saoirse Ronan – "Atonement"
Amy Ryan – "Gone Baby Gone"
Tilda Swinton – "Michael Clayton"

Animirani film:
"Persepolis" (Sony Pictures Classics): Marjane Satrapi and Vincent Paronnaud
"Ratatouille" (Walt Disney): Brad Bird
"Surf’s Up" (Sony Pictures Releasing): Ash Brannon and Chris Buck

Umetnički director
"American Gangster" (Universal): Art Direction: Arthur Max; Set Decoration: Beth A. Rubino
"Atonement" (Focus Features): Art Direction: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
"The Golden Compass" (New Line in association with Ingenious Film Partners): Art Direction: Dennis Gassner; Set Decoration: Anna Pinnock
"Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street" (DreamWorks and Warner Bros., Distributed by DreamWorks/Paramount): Art Direction: Dante Ferretti; Set Decoration: Francesca Lo Schiavo
"There Will Be Blood" (Paramount Vantage and Miramax): Art Direction: Jack Fisk; Set Decoration: Jim Erickson

Cinematography:
"The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford" (Warner Bros.): Roger Deakins
"Atonement" (Focus Features): Seamus McGarvey
"The Diving Bell and the Butterfly" (Miramax/Pathé Renn): Janusz Kaminski
"No Country for Old Men" (Miramax and Paramount Vantage): Roger Deakins
"There Will Be Blood" (Paramount Vantage and Miramax): Robert Elswit

Kostim:
"Across the Universe" (Sony Pictures Releasing) Albert Wolsky
"Atonement" (Focus Features) Jacqueline Durran
"Elizabeth: The Golden Age" (Universal) Alexandra Byrne
"La Vie en Rose" (Picturehouse) Marit Allen
"Sweeney Todd The Demon Barber of Fleet Street" (DreamWorks and Warner Bros., Distributed by DreamWorks/Paramount) Colleen Atwood

Režija:
"The Diving Bell and the Butterfly" (Miramax/Pathé Renn), Julian Schnabel
"Juno" (Fox Searchlight), Jason Reitman
"Michael Clayton" (Warner Bros.), Tony Gilroy
"No Country for Old Men" (Miramax and Paramount Vantage), Joel Coen and Ethan Coen
"There Will Be Blood" (Paramount Vantage and Miramax), Paul Thomas Anderson

Dugometražni dokumentarni film:
"No End in Sight" (Magnolia Pictures) A Representational Pictures Production: Charles Ferguson and Audrey Marrs
"Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience" (The Documentary Group) A Documentary Group Production: Richard E. Robbins
"Sicko" (Lionsgate and The Weinstein Company) A Dog Eat Dog Films Production: Michael Moore and Meghan O’Hara
"Taxi to the Dark Side" (THINKFilm) An X-Ray Production: Alex Gibney and Eva Orner
"War/Dance" (THINKFilm) A Shine Global and Fine Films Production: Andrea Nix Fine and Sean Fine

Kratki dokumentarni film:
"Freeheld" A Lieutenant Films Production: Cynthia Wade and Vanessa Roth
"La Corona (The Crown)" A Runaway Films and Vega Films Production: Amanda Micheli and Isabel Vega
"Salim Baba" A Ropa Vieja Films and Paradox Smoke Production: Tim Sternberg and Francisco Bello
"Sari’s Mother" (Cinema Guild) A Daylight Factory Production: James Longley

Montaža:
"The Bourne Ultimatum" (Universal): Christopher Rouse
"The Diving Bell and the Butterfly" (Miramax/Pathé Renn): Juliette Welfling
"Into the Wild" (Paramount Vantage and River Road Entertainment): Jay Cassidy
"No Country for Old Men" (Miramax and Paramount Vantage) Roderick Jaynes
"There Will Be Blood" (Paramount Vantage and Miramax): Dylan Tichenor

Najbolji strani film:
"Beaufort" Israel
"The Counterfeiters" Austria
"Katyn" Poland
"Mongol" Kazakhstan
"12" Russia

Šminka:
"La Vie en Rose" (Picturehouse) Didier Lavergne and Jan Archibald
"Norbit" (DreamWorks, Distributed by Paramount): Rick Baker and Kazuhiro Tsuji
"Pirates of the Caribbean: At World’s End" (Walt Disney): Ve Neill and Martin Samuel

Originalna muzika:
"Atonement" (Focus Features) Dario Marianelli
"The Kite Runner" (DreamWorks, Sidney Kimmel Entertainment and Participant Productions, Distributed by Paramount Classics): Alberto Iglesias
"Michael Clayton" (Warner Bros.) James Newton Howard
"Ratatouille" (Walt Disney) Michael Giacchino
"3:10 to Yuma" (Lionsgate) Marco Beltrami

Originalna pesma:
"Falling Slowly" from "Once" (Fox Searchlight) – Glen Hansard i Marketa Irglova
"Happy Working Song" from "Enchanted" (Walt Disney): muzika Alan Menken; tekst Stephen Schwartz
"Raise It Up" from "August Rush" (Warner Bros.)
"So Close" from "Enchanted" (Walt Disney): Muzika Alan Menken; tekst Stephen Schwartz
"That’s How You Know" from "Enchanted" (Walt Disney): muzika Alan Menken; tekst by Stephen Schwartz

Najbolji kratki animirani film:
"I Met the Walrus" A Kids & Explosions Production: Josh Raskin
"Madame Tutli-Putli" (National Film Board of Canada) A National Film Board of Canada Production Chris Lavis and Maciek Szczerbowski "Même Les Pigeons Vont au Paradis (Even Pigeons Go to Heaven)" (Premium Films) A BUF Compagnie Production Samuel Tourneux and Simon Vanesse
"My Love (Moya Lyubov)" (Channel One Russia) A Dago-Film Studio, Channel One Russia and Dentsu Tec Production Alexander Petrov
"Peter & the Wolf" (BreakThru Films) A BreakThru Films/Se-ma-for Studios Production Suzie Templeton and Hugh Welchman

Kratki film:
"At Night" A Zentropa Entertainments 10 Production: Christian E. Christiansen and Louise Vesth
"Il Supplente (The Substitute)" (Sky Cinema Italia) A Frame by Frame Italia Production: Andrea Jublin
"Le Mozart des Pickpockets (The Mozart of Pickpockets)" (Premium Films) A Karé Production: Philippe Pollet-Villard
"Tanghi Argentini" (Premium Films) An Another Dimension of an Idea Production: Guido Thys and Anja Daelemans
"The Tonto Woman" A Knucklehead, Little Mo and Rose Hackney Barber Production: Daniel Barber and Matthew Brown

Montaža zvuka:
"The Bourne Ultimatum" (Universal): Karen Baker Landers and Per Hallberg
"No Country for Old Men" (Miramax and Paramount Vantage): Skip Lievsay
"Ratatouille" (Walt Disney): Randy Thom and Michael Silvers
"There Will Be Blood" (Paramount Vantage and Miramax): Matthew Wood
"Transformers" (DreamWorks and Paramount in association with Hasbro): Ethan Van der Ryn and Mike Hopkins

Mix zvuka:
"The Bourne Ultimatum" (Universal) Scott Millan, David Parker and Kirk Francis
"No Country for Old Men" (Miramax and Paramount Vantage): Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff and Peter Kurland
"Ratatouille" (Walt Disney): Randy Thom, Michael Semanick and Doc Kane
"3:10 to Yuma" (Lionsgate): Paul Massey, David Giammarco and Jim Stuebe
"Transformers" (DreamWorks and Paramount in association with Hasbro): Kevin O’Connell, Greg P. Russell and Peter J. Devlin

Vizuelni efekti:
"The Golden Compass" (New Line in association with Ingenious Film Partners): Michael Fink, Bill Westenhofer, Ben Morris and Trevor Wood
"Pirates of the Caribbean: At World’s End" (Walt Disney): John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson and John Frazier
"Transformers" (DreamWorks and Paramount in association with Hasbro): Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl and John Frazier

Adaptirani scenario
"Atonement" (Focus Features), Christopher Hampton
"Away from Her" (Lionsgate), Sarah Polley
"The Diving Bell and the Butterfly" (Miramax/Pathé Renn), Ronald Harwood
"No Country for Old Men" (Miramax and Paramount Vantage), Joel Coen & Ethan Coen
"There Will Be Blood" (Paramount Vantage and Miramax), Paul Thomas Anderson

Originalni scenario:
"Juno" (Fox Searchlight), Diablo Cody
"Lars and the Real Girl" (MGM), Nancy Oliver
"Michael Clayton" (Warner Bros.), Tony Gilroy
"Ratatouille" (Walt Disney), Jan Pinkava, Jim Capobianco, Brad Bird
"The Savages" (Fox Searchlight), Tamara Jenkins

Ostavite Komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *