Od 7. novembra do 26. decembra održaće se revija japanskih horor filmova. Sve projekcije počinju u 18 časova, u Rimskoj dvorani Biblioteke grada Beograda u organizaciji udruženja Tagai, studenata japanskog jezika.

Vrištanje na japanskom

Sredinom 90ih godina prošlog veka žanr američkih horor filmova zapao je u veliku krizu i kolotečinu. Publika je bila umorna i nezainteresovana za bezidejne sleš i splater horore i očajnički je tražila nešto ovo, svežu krv može se reći.

Krajem te decenije, novi talas japanskih horor filmova zadobio je armiju poštovalaca na Zapadu, pa čak, može se reći, i kult pratilaca.

Horor žanr je prisutan u Japanu daleko duže. Bio je prisutan još pre izuma zvanog film, u japanskog umetnosti, gde su umetnici koristili zankoku no bi, iliti estetiku okrutnosti, koja je stvarala fantastične svetove gde se sadizam mešao sa umetničkim tehnikama. No i Kabuki pozorište su imali sve elemente zankokua, mešajući u svojim predstavama svet fantazije i svet nasilja. A te priče, ponovo, imaju svoj horor koren koji seže još dalje u prošlost.

Potiču iz Edo (1603-1867) i Meiđi perioda (1868-1912), kada su među narodom kružile kaidan priče, priče o čudnim priviđenjima. Čest motiv ovih priča bili su jurei, demoni i duhovi. A razvojem filma, ove priče više nisu mogle biti ograničene samo na pozorišnu scenu.

Prvi horor filmovi u Japanu bili su puka interpretacija Kabuki predstava, da bi se razvojem filma kao medija i horor žanr razvijao. Počevši od kaidan filmova do kaiđu filmova (filmova o džinovskim čudovištima), filmadžije su koristile horor i stravu kao sredstvo da istraže ljudske teskobe i strahove.

Program

Program počinje 7. novembra sa Gođirom (poznata na Zapadu i kao Godzila), kultni kaiđu horor film reditelja Išihiro Honde, i film koji je doživeo ubedljivo najviše nastavaka i rimejkova, kako na Zapadu tako i u samom Japanu.

Nakon toga ćete istražiti veoma čudnu kuću. Film Hausu (Kuća) će vas nasmejati, uplašiti, naterati na razmišljanje i začarati sjajnom atmosferom za koju je zadužen jedan od najpotcenjenijih reditelja u japanskoj kinematografiji, Nobuhiko Obajaši. Film će biti prikazan 14. novembra.

21. novembra na repertoaru će biti omnibus Ranpo Đigoku (Rampo Noar), film iz 2005. godine, namerno stavljen na ovom mestu u rasporedu kako bi se delimično i nastavio na prethodni film. Ta noar atmosfera je prisutna i sve odiše veoma sličnom atmosferom kao i u filmu Kuća, iako ih razdvaja skoro 30 godina.

28. novembra otvaramo kutiju sa kaidan hororima nove generacije. Na redu je film Đu-on (Kletva), film koji je duboko uzdrmao kako japansku, tako i svetsku filmsku scenu.

Da Kletva ne bude usamljena, nedelju dana kasnije, 5. decembra, na redu je Ćakušin ari (Propušteni poziv) i jedan od dva filma mađioničara Takaši Mikea koja ćemo gledati u sklopu ove revije. Film veoma srodan Krugu i Mračnim vodama, ali sa pečatom Mikeovog genija.

12. decembra ste svi pozvani na Audiciju! Pravi predstavnik kult horora koji će Vas ozbiljno uznemiriti i lagano uvesti u ono što Vas očekuje nedelju dana kasnije. 19. decembra je na redu Kraljevska bitka! Najveći i najpoznatiji japanski kult horor film, film koji pomera konvencionalne granice ponašanja i odnosu među ljudima. Trudite se da ga ne propustite.

Za kraj su ostavili moderniju i najsuroviju vrstu japanskog horor filma, film Tokijska gor policija, film prepun splater scena i surovosti, pomalo i suludih situacija, a sve to propraćeno čudovišnim simbiozama i nakazama, koje su, ponovo, inspirisane starim kaiđu motivima. Film je na programu 26. decembra.