U okviru ciklus okruglih stolova o zabranjenim temama srpskog i jugoslovenskog stripa “SRED ČETKICA, BAJONETA…” održava se tribina: STRIP I RELIGIJA.

Termin je sreda, 13. decembar 2017. u 19:00 a mesto Tribinska sala Doma omladine Beograda.

Strip se najčešće tretira kao društveno bezazlen, ali su ova umetnost i njeni stvaraoci u Srbiji često bili deo važnih istorijskih događaja — ponekad i u samom središtu. Neki umetnici su i sudbinski platili zbog svog društvenog delovanja ili prosto sklopa okolnosti u kojem su se našli. Ovo su priče o političkim angažmanima stripara, cenzurama, ideološkim sukobima, opredeljivanjima u Drugom svetskom i građanskim ratovima, učešću u propagandi, o smrtnim kaznama, robijama i izgnanstvima, kao i o drugim, nekada zabranjenim temama i neprijatnim tajnama srpskog i jugoslovenskog stripa. Na okruglim stolovima govore istoričari, učesnici događaja, svedoci i članovi porodica.

Za mnoga likovna ostvarenja sa religioznom tematikom koja su, u najmanju ruku vekovima, oblikovana u sekvencama prizora (freske, ikone, iluminacije…), slobodno se može konstatovati kako su svojevrsni prastripovi.

No, ovakvo tradicionalno prisutno baratanje vizuelnom naracijom, u odnosu sveštenstva i crkvenih institucija prema vernicima ipak nije bilo, a ni danas još uvek nije podjednako prihvaćeno od strane svih konfesija. Neke su u ovom pogledu i otvorenije i preduzimljivije.

I pored verovatno vremenski dužeg, svestranijeg, raznovrsnijeg i teritorijalno šire rasporostranjenog ovakvog likovnog pripovedanja i registrovanja stvarnih ili tematski sugerisanih likova, ličnosti i događaja iz religioznih narativa, pravoslavna crkva je kasnila za katoličkom i protestantskom crkvom sa svojom širom primenom modernih tehnika, pripovedačkih i likovnih izraza, a pogotovo za kanalima distribucije takvih specijalizovanih pripovesti i izdanja.

Ove dve druge crkve, kao i različite sekte ili kultovi, su i kod nas, pa i u celoj bivšoj SFRJ, veoma rano razumeli važnost savremenicima prihvatljivog dijaloga sa postojećim vernicima i u propagandnim poslovima oko pridobijanja novih, prvenstveno mlađih sledbenika.

Različite verzije Biblije samo su najočigledniji primeri, ali leci i drugi propagandni materijali nekih manje poznatih verskih zajednica sve su prisutniji u Srbiji.