Bivši kineski bibliotekar Siao Juan priznao je danas na sudu da je ukrao više od 140 slika velikih majstora iz galerije Fakulteta lepih umetnosti u Guandžuu za koju je bio nadležan.

Kako prenosi AP, Siao je ukradene originale, među kojima su brojni pejzaži i kaligrafije, zamenjivao falsifikatima koje je sam izrađivao. I to je radio pune dve godine, od 2004. do 2006.

Nekadašnji bibliotekar je ispričao na sudu da su se kradje dešavale i pre njegovog dolaska za upravnika galerije, jer je već prvog dana na poslu primetio da na zidovima vise brojni falsifikati. Kasnije, nakon što je zamenio neke od preostalih originala vlastitim kopijama, bio je nemalo iznenađen kada je na mestu svojih "remek-dela" video još gore falsifikate.

"Shvatio sam da je neko moje slike zamenio svojim. Odmah se videlo da su jezive kopije", kazao je 57-godišnji Siao, dodajući da ne zna ko je to učinio.

On je naveo da su u to vreme studenti i profesori mogli da iznose slike iz galerije, na sličan način na koji su iznajmljivali knjige iz biblioteke.

Siao je između 2004. i 2011. prodao na aukciji 125 slika za ukupnu sumu od 34 miliona juana (6 miliona dolara). Novac je koristio za kupovinu stanova i drugih slika. Preostalih 18 dela koje je ukrao procenjena su na više od 70 miliona juana (11 miliona dolara).

Među ukradenim delima koje se spominju u transkriptima sa sudjenja su i slike dvojice uticajnih umetnika 20. veka Chija Bajšija, koji je koristio akvarel, i Džanga Daćjanga koji je slikao lotose i pejzaže, a i sam je smatran vrhunskim falsifikatorom.

Ukradena je bila i slika "Stena i ptice" Džua Daa, slikara i kaligrafiste iz 17. veka koji je koristio monohromni tuš.

Siao je rekao da je prestao sa krađama kada su slike prebačene u drugu galeriju. On je bio glavni bibliotekar fakulteta do 2010. Policiji ga je prijavio jedan od zaposlenih nakon što je shvatio šta se desilo.