Predstavi se našim čitaocima?
Dobar dan dragi čitaoci, moje ime je Branimir Milovanović. Imam 27 godina i živim u Beogradu. Apsolvent sam na fakultetu dramskih umetnosti, katedra za kameru.

Kako je biti fotograf u Beogradu?
Zabavno! Ovaj grad pruža puno mogućnosti za dobru fotku i meni daje veliku inspiraciju. Kad je reč o poslu, tu situacija i nije baš toliko zabavna 🙂

Šta sve radiš? Mnogi poznati fotografi su specijalizovani za određene pravce fotografije. Da li je to uopšte moguće u Srbiji?
Mislim da nije moguće. Trzište je previše malo da bi mogao da se bavim samo jednom granom fotografije. Radim svašta, od packshotova do snimanja spotova.

Ko su ti uzori?
Kad sam počinjao da se bavim fotografijom, ozbiljan uticaj na mene je imao Henry Cartier Bresson i uopšte cela ta Magnum ekipa. Hvatanje trenutka je nešto što me i sada privlači.

Danas svi imaju aparate i fotkaju. U čemu je razlika između profesionalne fotografije i amatera?
Suštinski, jedina razlika je u tome što će profesionalac biti plaćen za svoje fotke. U eri kada je fotografija dostupnija nego ikada, kada se prave milioni fotografija svake sekunde, izdvojiti se iz te mase svojim radom jeste nešto što treba ceniti.  

Da li misliš da je fotografija podcenjena?
Ne mislim da je podcenjena ali mislim da je dosta devalvirala. Deo odgovornosti za to snose i fotografi zbog svog pristupa poslu a deo ide i na komercijalizaciju fotografije i njenu dostupnost. Kvalitetna fotografija će se uvek istaći.

Da li misliš da je zvanično obrazovanje bitno? Škola, diploma ili samo da imaš znanje i dobre ideje?
"Džaba ti oštro oko ako ti je mašta van fokusa". Škola je odlična stvar na nivou pedigrea i može da ti pomogne da se lakše prodaš ali to nije nikakav siguran znak da ćeš uspeti. Škole u Srbiji imaju dosta problema u radu sa svojim studentima, završiš školu, dobiješ i neku titulu a ako nisi sam želeo da se iscimaš, ne umeš ni portret da osvetliš. Smatram se dosta srećnim što sam učio fotografiju od Miladina Čolakovića koji mi je dosta pomogao na širenju vidika.

Da li je važno da imaš moćnu tehniku, objektive i aparate, osvetljenje?

Jeste, oprema je dobar deo dobre fotke. Ne znači da će oprema sama da napravi fotku ali će svakako dosta pomoći.
 
Canon ili Nikon?

Dok sam pucao film bio je Nikon, otkad sam prešao na digitalnu Canon ali generalno, razlika je jako mala i na kraju može da se svede na to čiji šater lepše zvuči.

Šta misliš o ponovo aktuelnom trendu Lomografije i analognog filma?

Meni je to potpuno fenomenalno. Baš kada sam mislio da je film nažalost mrtav, pojavljuju se mladi hipsteri i spašavaju dan. Film nosi sa sobom jednu dozu romantike i tog iščekivanja šta će se ispasti kad se film razvije koju digitalna fotografija nema.

Tvoja poruka mladima koji maštaju o karijeri fotografa?

Super ćete se zabavljati na poslu ali postoji mogućnost da ćete možda biti gladni.

1 KOMENTAR

Comments are closed.