Izgleda da svako ima svoje mišljenje kako da mu baterije na pametnim telefonima traju što duže. Ali neka od ovih mišljenja su potpuno netačna  i štetna.

Baterije traju zauvek

U većini današnjih telefona nalaze se litijum jonske baterije koje bi tokom 300 do 500 punih ciklusa punjenja trebale da zadrže najmanje 80% svog kapaciteta. Drugim rečima, to za prosečne korisnike znači da imaju oko dve godine pre nego što telefon počne da se ozbiljnije kvari.

Vođa kompanije Cadex Electronic i edukativne stranice Univerziteta za baterije, Isidor Buchmann, kaže da su baterije izrađene s tzv. “planiranim zastarevanjem”. “Baterije neće crknuti odjednom, preko noći, već se polako iscrpljuju, čega uopšte nije svestan veliki broj vlasnika”, objašnjava Isidor.

Samo da se telefon ne ugasi

Povremeno nije loše potpuno isprazniti bateriju i napuniti je na 100% jer procesi koji upravljaju baterijom na taj način pamte koje su im najviše i najniže vrednosti pa vam preciznije navode nivo punjenja. Stewart Tomassian iz servisa za gadgete Enjoy kaže da svoje baterije potpuno istroši pa napuni jednom u razdoblju od mesec dana do tri meseca.

Nije bitno kada ili koliko dugo punite bateriju

Analitičar Carl Howe kaže da, ako želite da vam telefon dobro radi tokom dužeg perioda, bateriju nikad ne biste trebali da istrošite do kraja jer je to loše za nju. “Opšte pravilo za što duže trajanje baterije je da je napunite na 80 posto i zatim je ponovo napunite kad dođe do 20 posto kako sistem ne biste izložili stresu”, savetuje Howe. Ni jedno rešenje nije savršeno, ali svih pet stručnjaka koje je konsultovao portal USA Today, složili su se da je bateriju najbolje držati između 20 i 80 posto punjenja.

Ako vam se baterija troši, imate previše otvorenih aplikacija

Verovatno znate za mogućnost zatvaranja svih aplikacija odjednom. Scotty Loveless, stručnjak za Apple uređaje, kaže da to zaista gasi aplikacije, ali ako to stalno radite, može izazvati suprotan efekat od očekivanog i na kraju umanjiti trajanje baterije.

Zatvaranjem aplikacije uklanjate je iz kratkoročne memorije vašeg uređaja. Kad idući put pokrećete tu aplikaciju, telefon je mora učitati ispočetka, što vaš uređaj izlaže većem stresu nego da ste aplikacije jednostavno ostavili otvorene, kaže Loveless.

Svi su punjači isti

Zlatno pravilo je da na punjačima i kablovima nikad ne treba štedeti. U redu je koristiti zamenske punjače pouzdanih brendova, ali nikako ne i one loše, jeftinije verzije.

Jeftini zamenski punjači vašem telefonu mogu dati premalo energije pa će punjenje trajati duže, ali i previše energije pa može doći do pregrejavanja baterije, što je opasnije.