Često se kaže kako izbacivanje besa pomaže da se smirite, ali najnovija istraživanja kažu da istresanje na društvenim mrežama može još više da razljuti!
 
Naučnici su otkrili da se oni koji redovno ostavljaju agresivne ili negativne komentare na sajtovima, osećaju opuštenije nakon postovanja, ali generalno su mnogo češće ljuti i isfrusrustirani. Dakle, na duže staze im ovo baš nešto i ne pomaže.
 
Jedna druga studija otkriva da su tuđe besne poruke, ili pisanje sopstvenih povezane sa negativnim promenama raspoloženja. Ova istraživanja su objavljena online u magazinu Sajberpsihologija, Ponašanje i društevne mreže. Online ventili su kao da ste spojili šibicu sa benzinom, kaže vodeći autor studije Rajan Martin, profesor na univerzitetu Viskonsin.
 
„Internet pogoduje impulsivnim reakcijama više nego bilo šta drugo,“ kaže on. „Suviše je lako da odgovorite ili napišete nešto u trenutku kada ste ljuti“. Martin dodaje da se istraživanje odnosilo na sve sajtove gde može virtualno da se razgovara pa i besni, uključujući i Facebook i Twitter, kao i nove sajtove i blogove.
 
Kombinacija anonimnosti i imena na ekranu, kao i tzv. „društvene distance“ smanjuje osećaj pojedinca za granice i pažnju oko interakcija i komunikacije. Sajtovi koji funkcionišu kao virtualne vreće za udaranje odvrću poseban ventil kao način borbe sa besom i ako ste mislili da je to zdravo, zapravo nije, to je vatra koja sve više bukti.
 
Iako nema ničeg lošeg u tome da se povremeno razljutite, Martin veruje da je mnogo pozitivniji prilaz onaj koji vas tera da se fokusirate na rešavanje problema. Za neke od nas, online bes je izazvan osećajem bespomoćnosti i osećajem da ne možemo da uradimo ništa što bi promenilo situaciju.
 
Ljudi žele da osete da rade nešto korisno, makar to bilo dizanje glasa i misle da će javnim izražavanjem osećanja pomoći sebi ili drugima. Neke osobe rizikuju misleći da je internet nekakav poseban odvojen svet i nalaze sigurnost u anonimnosti. Oni ne shvataju da time što postaju agresivni izazivaju stres kod drugih, ali i kod sebe.To nije drugačije okruženje. To je okruženje realnog života, sa svim osobama koje u njemu postoje.