Direktor si E-PR sektora agencije za odnose sa javnošću McCann Erickson Public Relations. Da li misliš da postoji dovoljno razumevanje za Internet kod nas?

Ako posmatramo moju profesiju verovatno najbolji pokazatelj su ovogodišnje prijave za Priznanje u kategoriji “Inovativna upotreba novih tehnologija”. PRiznanje je godišnja nagrada koju Društvo Srbije za odnose sa javnošću dodeljuje za najveća dostignuća u struci i u zadnje dve godine su nagrade u ovoj kategoriji, praktično bez konkurencije, pripale nama. Ove godine ima sedam prijava za kampanje u kojima su, po mišljenju njihovih kreatora, nove tehnologije, a prvenstveno se pod tim podrazumeva Internet, korišćene na nov i kreativan način. Za koji dan ćemo videti mišljenje žirija ali mene raduje što je PR struka u Srbiji konačno prepoznala Internet kao bitan komunikacioni kanal i sudeći po nekim od prijavljenih radova, počela intenzivno i na dobar način da ga koristi.

Da li se dovoljno koriste sve mogućnosti koje on pruža, što kompanijama, medijama i korisnicima?

Hajde da izađemo iz okvira PR-a i bacimo pogled u dvorište zakupa medijskog prostora. Jer veb sajtovi su takođe mediji. Sasvim dovoljan argument da se mogućnosti Interneta ne koriste, ne dovoljno nego skoro uopšte, leži u činjenici da se kod nas još uvek sredstva za oglašavanje na njemu vode pod “drugi vidovi oglašavanja” dakle zbirno sa na primer reklamnim balonima. Ali šalu na stranu ako popričate sa ljudima iz ove industrije požaliće vam se na nedostatak kvalitetnih veb lokacija na koje bi mogli da usmere sredstva, pogotovo kada su specifične javnosti u pitanju. Tako se od pitanje (ne)dovoljnog korišćenja mogućnosti dolazi do potpitanja o stvarnim mogućnostima. Bez obzira koji je vid komunikacije u pitanju. Ne treba se naravno obeshrabrivati i na nama koji se bavimo poslovima u čijem je središtu internet je da iskoristimo ono što imamo i da možda na taj način iniciramo razvoj novih mogućnosti. Projekat koji smo prijavili za PRiznanje bio je jedan od serije takvih u kojima smo pokazali da je i te kako moguće raditi Brand E-PR i sa sadašnjim izborom i razvijenošću veb lokacija u Srbiji.

Gde je danas uopšte Internet scena u Srbiji?

Hajde da se zadržimo na medijskoj Internet sceni, da ne uvlačimo sada u priču developere, blogere i druge aktere. Prošlu godinu obeležila je pojava i logična popularnost nekoliko sajtova namenjenih prvenstveno lepšem polu koji se oslanjaju na štampana izdanja kao što su Blic Žena i Lepota i zdravlje. Kažem da je njihova popularnost, a sa njom i verovatna isplativost, bila logična jer je ova niša bila nepopunjena. Pojavili su se i takođe stekli popriličnu popularnost sajtovi koji prate poznate ličnosti a dešava se da sajtovi koji su online izdanja dnevnih novina postižu veću posetu nego što su prodati tiraži. Time se stvorio prostor za ozbiljnije veb oglašavanje koje posebno strane kompanije traže. Ono će generisati prihode pa će ovaj segment veba, na radost nas iz PR-a, nastaviti da se razvija. Smatram da će se u ovoj godini, koja je poslovno gledano veoma teška, malo ko odvaživati na pokretanje novih projekata a da će fokus biti na iskorišćavanju  potencijal ostvarenih poseta. Online prodavica koju je nedavno otvorila kompanija Ringier govori u prilog tome.

Gde smo u poređenju sa okolnim zemljama?

Tamo gde je naša penetracija interneta u poređenju sa njihovim. To je prosta logika. Broj korisnika inicira pokretanje projekata i dolazak novca na Internet. Dok se novac ne pojavi neki projekti propadnu ali generalno oni koji imaju snage da opstanu i budu najjači u svojim nišama mogu da se nadaju uspehu.

Šta će se dešavati u bliskoj budućnosti na Internetu na globalnom nivou? Da li očekuješ neku revoluciju?

Suviše je novca u igri da bi revolucija smela i mogla da se dogodi. I suviše je korisnika Interneta koji su veoma različiti po svojim potrebama, očekivanjima i razlozima zašto su na Internetu da bi do toga moglo da dođe. Internet je u stanju stalne evolucije i to će biti njegova suština, samo će se brzina menjati.

A kod nas?

Naravno da ne, mi smo samo “udaljena provincija velikog carstva”. Prolazićemo preko svih stepenica preko kojih je razvoj Interneta i njegovog korišćenja prešao u drugim zemljama. Zato ako planirate da ulazite u ovaj posao pogledajte prvo dobro oko sebe i na primerima drugih ocenite svoje šanse.