U proteklih par meseci u novinama su se našle kritike na račun toga šta moderatori “Facebook-a” smatraju prikladnim, a šta ne.

 

Prvo se na udaru našla promo fotografija popularne sapunske opere na kojoj se vide dva potpuno obučena muškarca koji se ljube. Fotografija je prvo skinuta, a kao razlog je navedeno to da krši “prava korišćenja”, ali je ubrzo vraćena uz izvinjenje da je greškom došlo do uklanjanja sporne fotografije.

 

Najnoviji slučaj tiče se reklame za grčki film “Attenberg” na kojoj se vide dve žene čiji se jezici dodiruju. Reklama je, takođe prvo zabranjena, a zatim vraćena, opet uz izvinjenje da “ne krši smernice” ove društvene mreže.

 

Slična stvar se desila i kada je uklonjena slika Gistava Kurbea iz 1866. godine “Poreklo sveta” (na kojoj su prikazane ženske genitalije), a nalog korisnika koji ju je postavio je obrisan.

 

Ono što najviše smeta u ovoj priči je to da, ukoliko prijavite nedoličan sadržaj, moderaciju vrši neko od zaposlenih, a ne mašina, tako da bi popularni “Fejs” s obzirom na ovakve probleme trebalo da napravi ozbiljan program obuke za ljude koji su zaduženi za intervencije i napravi jasne definicije toga šta je prikladno a šta ne.

 

Ivana Kočić

1 KOMENTAR

Comments are closed.