Tim „Hagro!“ osmislio je inovativno rešenje koje će uz pomoć senzora i softvera za kontrolu svetlosti i temperature, u budućnosti pomagati uzgajivačima pilića da značajno smanje mortalitet pilića. Zahvaljujući svojoj ideji ovaj tim od dva programera i dva studenta Poljoprivrednog Fakulteta u Beogradu, osvojili su prvo mesto i nagradu od 2.500eur na prvom AgTech hakatonu u Srbiji.

Proteklog vikenda u centru za inovacije Playground održan je prvi AgTech hakaton u Srbiji. Hakaton na temu Digitalizacija poljoprivrede organizovali su kompanija Vip mobile i Centar za razvoj tehnološkog preduzetništva i inovacija ICT Hub, a za nagradni fond od čak 5.000 evra borilo se deset sjajnih rešenja.

Prvo mesto i glavnu nagradu osvojio je tim „Hagro!“ koji čine dva programera i dva studenta Poljoprivrednog Fakulteta u Beogradu. Na hakatonu su pobedu odneli svojim inovativnim rešenjem koje će uz pomoć senzora i softvera za kontrolu svetlosti i temperature, u budućnosti pomagati uzgajivačima pilića da značajno smanje mortalitet pilića.

Tim Miće osvojio je drugo mesto i novčanu nagradu od 1.500 evra, a treće mesto osvojio je tim Psihomehaničar, kao i nagradu 1.000 evra.

Janez Križan, jedan od članova žirija i direktor sektora za digitalnu transformaciju u kompaniji Vip, izjavio je da je svih 10 inovativnih rešenja koje su timovi predstavili odlično i pozvao je sve timove da rade na njihovim idejama do kraja decembra, kada će ih predstaviti  leadership timu Vipa i dobiti mogućnost za dodatnu podršku svom projektu.

„Potencijal saradnje Tradicionalnih industrija sa startup-ovima i IT preduzednicima je ogroman i današnji AgTech Hackathon je to potvrdio. ICT Hub nastavlja sa tom praksom i u narednom periodu povezaćemo srpske timove sa najuspešnijim kompanijama iz oblasti proizvodnje, trgovine, distribucije, poljoprivrede i proizvodnje hrane… kako bi omogućili da se potencijal inovacija ostvari u što većoj meri u cilju podizanja konkurentnosti srpske privrede“ dodao je Dejan Ranđić, jedan od osnivača i direktor ICT Hub-a.

Prednost za one koji su učestvovali na hakatonu bila je u tome što ekspertiza iz oblasti poljoprivrede nije bila neophodna. Važno je bilo da su učesnici u timovima koji objedinjuju znanja i veštine iz IT-a i dizajna uz biznis razmišljanje, kreativnost i odlučnost da u zadatom roku od 48 sati kvalitetno odgovore na postavljeni izazov. AgTech je bila idealna prilika za inovativno softversko rešenje, u vidu web ili mobilne aplikacije iz domena digitalizacije poljoprivrede. Tokom hakatona, timovima su na raspolaganju bili  vrhunski predavači i mentori iz oblasti agrobiznisa, programiranja, dizajna i pripreme za javni nastup.

AgTech je jedan od prvih koraka saradnje kompanije Vip mobile i ICT Hub-a koji za cilj ima otvaranje kompanije Vip mobile startap zajednici i približavanje tehnološkim startapima. Vip mobile je obezbedio nagradni fond, mentorsku podršku stručnjaka iz oblasti agribiznisa, programiranja i dizajna, kao i uslove za rad – hranu, piće, inspirativan prostor, brzi internet i prostor za odmor.

Više informacija informacija o ICT Hubu možete pronaći na: icthub.rs