
Huawei Watch Fit 4 Pro je idealan sat za svaki dan. Okvir sata je napravljen od legure titanijuma, lakšeg i jačeg od aluminijuma. Iznad ekrana je safirno staklo, otporno na grebanje. Sat je otporan na vodu do 5 atmosfera, što je dovoljno da plivate sa njim. Dakle, budite sigurni da će izdržati sve izazove.
Sa krunicom ofarbanom u crveno i tasterom sa desne strane u kombinaciji sa ovom narukvicom zaista poprilično podseća na Apple Watch Ultra.
Ideja Fit satova je da vam pruže veliki deo funkcionalnosti Huawei premium modela ali po značajno nižoj ceni i u manjem pakovanju, što znači da će i karakteristike zadovoljiti veliku većinu korisnika.
Posle dizajna i osećaja na ruci, sledeća stvar koja se primeti je ekran. Ovde je to AMOLED dijagonale 1.82 inča sa osvežavanjem od 60Hz. Oštrina je zaista dobra sa 347 tačaka po inču i to je odlično za fitnes sat.
Huawei navodi da daje maksimalnih 3.000 nita osvetljaja što je u nivou mnogo skupljeg Watch 5 modela.
Ekran daje impresivnu sliku, uz odličnu vidljivost i jak kontast što prikaz grafika čini vrlo upotrebljivim u svim uslovima. Naravno bez problema možete i da ga koristite preko dana napolju.
Podržan je i always on, ali je ograničen na 20 minuta zbog uštede baterije.
Moćan i vrlo sveto ekran može da se koristi i kao bateirjska lampa koju ćete uvek imati na zglobu.
Jedino što mi se čini da bi ekran mogao da bude i nešto veći sa 79.5% površine na telu sata iako je i sada među najprostranijima u ovom segmentu.
Ekran će se bez greške uključivati svaki put kada sat okrenete ka sebi i tu nema problema kao kod nekih jeftinijih modela.
Sat je opremljen baterijom od 400 mAh, što u praksi znači do 10 dana korišćenja sa jednim punjenjem. U proseku će to biti pre šesto do sedam dana, ali i to je jako dobro i svakako iznad standarda za ovakve fitnes modele.
U kompletu sa satom dobija se i magneti punjač koga je dovoljno prisloniti sa zadnje stane u bilo kom položaju. Za punjenje do 100 posto potrebno je oko sat vremena, što je odlično – 60 minuta za 7 dana autonomije je vrlo dobar odnos.
Zapravo, sat se možu dopuniti bilo kojim standarndim Qi bežičnim punjačem pa čak i telefonom koji podržava obrnuto bežično punjenje, što je baš zgodno.
Watch Fit 4 Pro ima napredne senzore koji mere brzinu disanja, nivo kiseonika u krvi, temperaturu tela i rad srca. Huawei ističe da su oni u nivou medicinskih uređaja uz minimalne, odnosno zanemarljive greške.
To znači da i ovaj, kao i skuplji modeli nudi sveobuhvatno praćenje zdravlja ali i navika uz pomoć Huawei Health aplikacije dostupne za sve iOS i Android telefone.
Trebalo bi napomenuti i da sat podržava i očitavanje EKGa, ali kako ova funkcionalnost nije podržana za korišćenje u Srbiji da biste je dobili morate da registrujete Huawei Health nalog na neku drugu zemlju i onda je aktivirate u aplikaciji.
Sama aplikacija je jednostavna i sat se vrlo brzo dodaje i povezuje sa telefonom. Dovoljno je da skenirate QR kod i na oba uređaja potvrdite povezivanje.
Posle toga u Huawei Health možete da postavljate ciljeve, birate cifere, pratite vaše aktivnosti tokom svakog dana ili kvalitet sna. Sat će vas opominjati da ispoštujete planove vežbanja, ustanete i Huawei TrueSence radi na veoma visokom nivou pružajući odlične uvide u vaše zdravstveno stanje.
Senzori su unapređeni u odnosu na prethodnike a sada je dodat i barometar koji će unaprediti praćenje outdoor sportova i visinske razlike. Tu je i senzor dubine za vodene sportove.
Dopalo nam se praćenje kvaliteta sna, sa jasno iskazanim detaljima. Sat nije bio ni previše strog ali ni previše optimističan u tumačenju podataka i to je dobro. Huawei navodi da su analizu znatno unapredili i to na osnovu naučnih i medicinskih podataka.
Ono gde je ovaj sat najjači su naravno sportski režimi. Podržano je preko 100 različitih sportova i režima vežbanja, a Watch Fit 4 Pro ima i neke napredne aktivnosti, poput golfa, trčanja po stazama i slobodnog ronjenja do 40 metara. Posebno se ističe režim za golf, koji nudi 3D mape terena sa preko 15.000 lokacija širom sveta, praćenje rezultata na zglobu i povratne informacije o igri.
Sat će čak i automatski otkriti veslanje, trčanje i hodanje i trenažer. Hodanje i trčanje je na testu bez problema otkrivao.
Ono što je zanimljivo je da sat može da se poveže i sa kompatibilnom opremom u teretani i emituje podatke o radu srca. Ovo je funkcija profesionalnog nivoa koja izbacuje sat u višu klasu. Takođe Fit 4 Pro može da prati i analizira sportove na vodi pooput jedrenja i tu je jedan od prvih.
Sportski režimi koje smo probali su radili odlično sa vrlo logično i smisleno postavljenim podacima o aktivnostima. Interfejs je intuitivan i prilagodljiv, a dostupno je mnogo opcija kako na samom satu tako i u aplikaciji i ono gde je Huawei lider je nivo prilagođenosti svakog režima pojedinačnim aktivnosima.
Upravljanje satom je jednostavno uz pomoć krunice kojom se pristupa aplikacijama i vraća na prvi ekran. Taster ispod pokreće vežbanja, dok se rotiranje krunice koristi za navigaciju. Povlačenjem ekrana odozgo dobijaju se podešavanja, povlačenjem odozdo izlistavate notifikacije a levo i desno su ekrani sa glavnim funkcijama. Huawei nije objavio koji čipset sve pokreće i koliko je tu radne memorije, ali mi se čini da bi tu mogao da bude i malo jači. Prilikom korišćenja ima blagog kašnjenja, kao da satu nedostaje snage, pogotov kod brzih promena aplikacija. Nije to strašno, ali kao neko naviknut na flagship telefone svaki delić sekunde koji kasni mi je bio uočljiv.
Za razliku od Watch 5 modela, ovde nema e-simm ali je telefoniranje preko bluetooth veze funkcionisalo bez greške. Zvučnik je bio dovoljno glasan da čak i na ulici pored gustog saobraćaja lako obavite poziv.
Možete da snimite i mp3 pesme ili podkaste i slušate ih na satu bez korišćenja slušalica.
Ističemo i unapređeni dvofrekventni GPS koji pruža značajno bolje očitavanje pozicije. Podržano je NFC bezkontaktno plaćanje satom, a ima tu i još korisnih stvari poput funkcije baterijske lampe ili kontrole kamere na Huawei telefonima za slikanje sa distance. Korisnice dobijaju i podršku za praćenje mesečnog ciklusa.
Huawei Watch Fit 4 Pro pokreće HarmonyOS u verziji 5.1 i radio je sasvim dobro iako uz ograničenja po pitanju eksternih aplikacija.
Sem toga, dopalo nam se pregršt izbora za grafike na satu od kojih su mnoge besplatne. Takođe, možete da prilagodite izgled i rasporede ekrana a dobra opcija je i tastatura na ekranu za brzo odgovaranje na poruke uz podršku i za Whatsup i Viber.
U praksi, sat se tokom nekoliko dana korišćenja pokazao vrlo prijatnim za nošenje, a uz dosta intenzivno korišćenje sa GPS-om i slušanjem muzike izdržao je pet dana.
Ističemo i neke zanimljive sportove koje može da prati poput baleta, e-sports, letenja kajtom ili laser taga.
Watch Fit 4 Pro se poprilično približio GT seriji i odlična opcija za one traže sat za svaki dan i žele da aktivno vode računa o zdravlju. Ako tražite sposoban ali lagan fitnes sat koji može da prati praktično bilo koji sport onda je ovaj Huawei odličan izbor. A dobra baterija i lagano titanijumsko kućište uz safirno staklo i dosta tipski dizajn su dodatne preporuke.
Huawei Watch Fit 4 Pro košta 32.999 dinara sa crnom silikonskom narukvicom dok je u plavoj i zelenoj verziji 33.999 dinara.