Na testu: Soundcore AeroFit 2 – Odlične slušalice koje mogu i da prevode na srpski

soundcore-airfit-2-slusalice
soundcore-airfit-2-slusalice

Soundcore je Ankerov brend koji pored zvučnika podrazumeva i slušalice. Ovog puta na našem testu našao se bežični mode AeroFit 2. U pitanju je open ear model dizajna koji ima nekoliko prednosti i koji su počeli da usvajaju i drugi proizvođači.

​Slušalice se obavijaju oko uveta i lagane su ali deluju dovoljno čvrsto i što je još važnije odlično naležu i stoje stabilno. To će biti slučaj čak i prilikom intenzivne fizičke aktivnosti poput trčanja ili vežbanja. Za to je zaslužan podesivi položaj, odnosno ovo je jedan od retkih open ear modela koji dozvoljava prilagođavanje fizionomiji korisnika. Tu su četiri položaja, a ideja je da deo koji podrazumeva drajver može da bude bliže ili dalje od ušnog kanala. To je dobro rešenje, ali je cena rešenja nešto veće kućište.

Trebalo bi napomenuti da su otporne na vodu i prašinu u okviru IP55 standarda, što znači da im znoj ili kiša neće naškoditi, ali ne bi trebalo da vam upadnu u vodu.

Anker Soundcore AeroFit 2 se povezuju bežično i to Bluetooth 5.4 standardom. Omogućeno je povezivanje na dva uređaja istovremeno i čim ih uključite na telefonu će se pojaviti notifikacija i mogućnost uparivanja.

Brzo prebacivanje veze između uređaja jednostavnim dodirom je baš zgodno kada koristite i laptop i telefon. Iako ova opcija postaje dosta standardna na sve više modela bežičnih slušalica ovde je radila baš kako treba povećavajući funkcionanost.
Podržani su Hi-Res audio i LDAC kodek za bolji kvalitet prenosa podataka.

Anker navodi da će slušalice izdržati 10 sati reprodukcije bez punjenja i to je baš dosta. Uz bateriju iz futrole to raste na 42 sata pre nego što je potrebno punjenje. Pored punjenja kablom predviđeno je i bežično punjenje, što znači da samo mogu da se spuste na punjač.
Na našem testu smo ih nekoliko dana koristili u raznim situacijama i nisu bile ni blizu prazne baterije.

Jedan od razloga što imaju ovako dugačku autonomiju je svakako i nedostatak aktivnog poništavanja buke, koji ume da bude zahtevan po pitanju potrošnje. Kod open ear slušalica, to ni fizički nije baš moguće, a nije ni ideja, zato što ovi modeli omogućavaju da ostanete uključeni u dešavanja oko vas. A itekako ima situacija kada je to zgodno, recimo tokom vežbanja, vožnje bicikla, u teretani ili na poslu u kancelariji. I baš u tim prilikama AeroFit 2 se pokazao sjajno – slušalice neće spadati, ali neće vam ni smetati da ih nosite doslovno satima. Za to vreme nećete imati osećaj da ste stavili čepove u uši i ništa vas neće stezati.

Da biste dobili sve funkcionalnosti slušalice potrebno je da ih povežete sa Soundcore aplikacijom. Ona je zajednička za sve Anker audio proizvode pa ćete preko nje moći da kontrolišete i zvučnike. Naravno, postoje verzije aplikacija za iOS i Android. Posle brze instalacije registracija nije neophodna, što je uvek pohvalno iako je skip taster pomalo skriven u gornjem desnom uglu.

U aplikaciji možete da prilagodite funkcije kontrole dodirom slušalica ili podesite zvuk uz pomoć ekvilajzera.

Moguće je aktivirati i gejmerski režim sa manjom latencijom i većim odzivom tako da igrači mogu da čuju korake i druge zvučne tragove za bolje igračko iskustvo.

Ipak, najzanimljiviji deo same aplikacije ali i slušalica uopšte je prevođenje uz pomoć veštačke inteligencije. Zaintrigiralo nas je to zato što je među stotinak podržanih jezika bio i sprski, što do sada nismo viđali kod drugih proizvođača.

I prevod uživo radi, ali još uvek prostora za unapređenje. To znači da će recimo sa srpskog na engleski raditi jako dobro, odnosno u slušalicama će se čuti odličan i najčešće tačan engleski prevod. Slušalice i AI su bez problema prepoznavali reči srpskog i pravilno ih prevodili na engleski.

Obrnuto, sa engleskog na srpski je situacija bila malo drugačija. AeroFit 2 su naravno tačno registrovale engleski i odmah ga prevodile na ekranu na tačan srpski prevod. Ali problem je bio sa izgovorom koji je zvučao kao kada GPS čita srpske nazive ulica. Ako to zanemarite i čitate prevod u okviru aplikacije, bez problema ćete moći da komunicirate. Pretpostavljam da je slično i sa drugim jezicima – oni veći će raditi bolje od onih manjih.

Po pitanju kvaliteta reprodukcije Anker Soundcore AeroFit 2 imaju vrlo uravnotožen zvuk donekle karaktestičan za otvoreni dizajn sa nešto izraženijim srednjim tonovima.

U svakoj slušalici se nalazi po jedan drajver od 20×11.5mm koji se pokazao više nego dobar za slušanje muzike, podkasta ili gledanje serija i filmova.

Zbog činjenice da su zvučnici izvan ušnog kanala, dubina i jačina basa ne mogu da se porede sa in ear modelima, ali sem toga, dobićete dobar, prirodan zvuk koji god žanr muzike da smo isprobali.

Istovremeno će do vas doći i deo zvuka iz okruženja i to taman koliko treba da vas ne udari autobus dok vozite bicikl recimo.
Filteri zasnovani na veštačkoj inteligenciji će učniti telefonske pozive oštrim i jasnim, a četiri mikrofona su radila jako dobro čak i u bučnom okruženju. Zvuk će biti dovoljno glasan čak i na bučnoj ulici.

Za ovu klasu slušalica AeroFit 2 pružaju kvalitetnu reprodukciju i uz to su veoma prijatne za nošenje.

Uz to su i vrlo svestrane pa će se dobro snaći u skoro svim uslovima, od sporta pa do kancelarije. Ako želite samo jedne slušalice koje će biti dovoljno dobre za u svakoj situaciji ovaj model će vam svakako biti zanimljiv.

Soundcore AeroFit 2 slušalice mogu da se kupe u novootvorenoj Anker prodavnici u Galeriji Beograd po ceni od 18.599 dinara.

bitsyu