Naučnici se slažu da je san dobar za zdravlje. A slažu se i da u proseku ne spavamo onoliko koliko bi trebalo.

Posebno je zabrinjavajuće što odrasli spavaju sve manje, piše Mirror.

Tim naučnika sa Kalifornijskog univerziteta u Berkeleyu tvrdi da se kada smo stariji osećamo manje pospano što je loše za naše zdravlje. To se dešava zbog receptora u mozgu koji hvataju signale o potrebi za snom a vremenom oni slabe. “Postaju poput slabe radio antene. Signali i dalje postoje ali antene ne uspevaju da ih uhvate”; rekao je Matthew Walker vođa laboratorije za spavanje u Berkleyu. Stručnjaci tvrde da čak i kada mozak nije u stanju da prepozna znake za san, naša potreba za spavanjem se ne smanjuje sa starošću. Više sna moglo bi čak da pomogne u borbi protiv posledica starenja, uključujući i sposobnost da se osećate umorno.

Rezultati istraživanja pokazuju da osobe u pedesetim uspeju da odspavaju oko 50% količine dubokog sna u odnosu na to koliko su i kako spavale kada su imale dvadeset godina.

“Radi se verovatno o jednoj od najdramatičnijih fizioloških promena koje se događaju sa starenjem”, rekao je Walker.

Ističe se da se trenutno ne zna koji je najbolji način za borbu protiv ovog nedostatka sna prouzrokovanog starenjem. Za sada su najbolji saveti izbegavanje raznih stimulansa kao i bihevioralna terapija.

Tablete za spavanje bi trebalo izbegavati jer ne omogućavaju pravi duboki san, što je stanje u kome se telo i um najviše odmaraju.