Porodični ručak, večera ili doručak veoma su važni ne samo za fizičko zdravlje porodice, već i za psihičko zdravlje dece.

Svetska zdravstvena organizacija sprovela je istraživanje na 26.069 mladih od 11 do 15 godina u 43 zemlje posmatrajući povezanost između učestalosti obroka u krugu porodice i načina na koji to utiče na mentalno zdravlje dece.

Deca koja pet puta nedeljno jedu zajedno sa svojom porodicom ređe su loše volje i bezvoljna, manje se dosađuju i imaju bolje ocene.

Rezultati su ukazali na to da adolescenti koji često jedu s roditeljima imaju više poverenja, a manje emocionalnih problema.

Važno je i to da su deca koja jedu sa roditeljima mnogo srećnija od ostale dece, piše u časopisu Journal of Adolescent Health.

Ističe se da redovni zajednički obroci mogu da doprinesu sprečavanju poremećaja u ishrani, odvikavanja od brze hrane i sticanja dobrih navika. 

“Želimo tople obroke, želimo da jedemo zajedno sa roditeljima, želimo nekoga ko će nas saslušati i imati vremena za nas”, rezultat je ankete sprovedene u Finskoj među mladima od 14 do 16 godina. Finski stručnjaci su zaključili da su mladi koji jedu sa svojom porodicom uglavnom dobri đaci, retko puše, ne piju i ne drogiraju se.