Vlasnici i ljubitelji pasa i mačaka često iskazuju ljubav prema ljubimcima tako što ih ljube. Ali to ne bi trebalo da rade previše često jer može biti opasno, piše IFLScience.

“Psi provode polovinu svog života s nosevima gurnutim u prljave stvari ili njušeći fekalije drugih pasa, tako da su im njuške prepune raznih vrsta bakterija, virusa i bakcila”, objašnjava John Oxford, profesor virologije i bakteriologije na londonskom Univerzitetu Queen Mary.

Evo i primera, jedna Engleskinja  se zarazila pljuvačkom svog malog talijanskog hrta. Provela je više nedelja na intenzivnoj nezi zbog višestrukog otkazivanja organa.

Sve je počelo kada je primetila da iznenada govori nerazgovetno dok je pričala telefonom s rođakom, nakon čega je nazvala hitnu pomoć. Bolničari su je pronašli kako leži u fotelji i gubi svest. U bolnici je došla svesti i stanje joj se popravilo. Nije imala nikakvih drugih simptoma, osim jake glavobolje. Ali posle četiri dana, stanje joj se opet pogoršalo i počela je da pati od zbunjenosti, glavobolje, dijareje i jake groznice a i bubrezi su počeli da joj otkazuju. Nakon toga joj se smanjio rad jetre, a dobila je i respiratorne probleme. Prebačena je na intenzivnu negu kada je postalo jasno da pati od jakog trovanja krvi.

Testiranja krvi pokazala su prisutnost infekcije od bakterije Capnocytophaga canimorsus. Iako retka, ova se bakterija može naći u ustima mačaka i pasa. Žena nije imala nikakve tragove ugriza ili grebanja, zbog čega su lekari zaključili da se prenos dogodio lizanjem.

“Poslednje što želimo je da uzbunimo ljude da će biti zaraženi ako ih pas lizne ili poljubi,” ističu stručnjaci. Jednostavno, samo treba voditi računa da to ne bude suviše često.