Ljudi koji imaju problema sa štitnom žlezdom znaju kakva je to muka držati je pod kontrolom.

Lekari nam otkrivaju faktore koji utiču na loš rad štitne žlezde.

Nemate dovoljno gvožđa

Gvožđe je potrebno zbog dostave kiseonika ćelijama kojima je to potrebno za proizvodnju energije. Nizak nivo gvožđa može objasniti zašto imate trajan osećaj hladnoće. “Ako ćelije ne proizvode dovoljno energije zbog niske količine gvožđa, vaš termostat može zapeti i ne možete se nikad dovoljno ugrejati”, kaže dr Jacob Teitelbaum autor From Fatigued to Fantastic. Možete povećati nivo gvožđa korišćenjem namirnica kao što su crveno meso životinja koje su jele domaću hranu i bile na ispaši, đigericu, kamenice. 

Nedovoljno spavate

Nedovoljno odmora i sna remeti nervni sistem koji učestvuje u regulisanju telesne temperature. “Amerikanci su nekada spavali u proseku devet sati tokom noći. Danas, u proseku spavamo manje od šest i po sati po”, rekao je dr Teitlebaum.

Imate gljivične infekcije

“Gljivične infekcije candidom mogu da prouzokuju toliko stresa pa čak i da ometaju rad hipotalamusa koji je povezan s kontrolom temperature”, kaže dr Teitelbaum. Osim hladnoće, simptomi infekcije candidom mogu biti spazam debelog creva kao i upale sinusa koje prati neprestano curenje nosa. “Da biste se oslobodili Candide, uzmite probiotike i izgladnite gljive jedući najviše 25 grama šećera dnevno (ili 100 kalorija)”, kaže dr Teitelbaum.

Patite od psihološke krize

Čak i nizak nivo stresa koji dugo traje može delovati loše na hipotalamus, koji između ostalog reguliše štitnu žlezdu ili nervni sistem. Mnogi holistički lekari smatraju da osećaj sreće i zadovoljna psiha mogu uticati na fizičku energiju.

Imate bolesnu cirkulaciju

Ako osećate bol u rukama čim ste malo na zimskom vazduhu možda imate Raynaudovu bolest. Do bolesti dolazi jer se krvni sudovi i manje arterije stisnu i ograniče cirkulaciju u ekstremitetima, naročito na prstima ruku, u koje ne dolazi dovoljno krvi, pa poplave ili pocrne, a osoba oseti i bolove. Uzimanje magnezijuma može pomoći da se ublaže simptomi.

Premršavi ste

“Razlog zbog koga kitovi mogu da plivaju u hladnom moru je to što imaju obilje sala. Isto tako, ako ste premršavi tj. nemate dovoljno masnog tkiva za izolaciju, postajete osetljiviji na hladnoću”, kaže dr Teitelbaum.

Štitna žlezda radi usporeno

Štitna žlezda kontroliše metabolizam, a ako radi sa slabijim kapacitetom verovatno će vam vrlo često biti hladnije nego drugima oko vas.