Sedite u kupatilu i proklinjete poslednji obrok koji ste pojeli dok povraćate i ne možete da ustanete sa WC šolje? Svima nam se desilo. Pogotovo tokom leta, kada su rizici od trovanja veliki.

Ali većina ljudi će tada kriviti poslednji obrok koji je pojela. Ipak, to obično nije ispravno.

U slučaju trovanja hranom, skoro nikada nije kriva hrana koju ste pojeli pre simptoma, već onaj obrok pre njega, kaže doktorka Deborah Fisher sa Univerziteta Duke. Što znači da ako vam je postalo loše uveče, vrlo verovatno ste se otrovali hranom koju ste pojeli za ručak.

Stvar je u tome da je hrani potrebno neko vreme da se svari. U proseku je to šest sati. Pre toga obično nećete dobiti nikakve simptome. Ponekada ćete simptome trovanja osetiti čak i dan kasnije. To je obično slučaj sa poznatim patogenima: Norovirus, Campylobacter i E. coli.

Od salmonele ćete se razboleti brže i odmah će vam biti jasno da nešto ozbiljno nije u redu. Ipak, i tada skoro sigurno nije kriv posledni obrok već onaj pre njega.

Doktorka Fisher takođe kaže da nije uvek hrana krivac. Možda niste dobro oprali ruke a dodirnuli ste nešto prekriveno mikrobima, poput kvake ili telefona. Možda ste jeli tim prstima hranu i uneli bakterije ili viruse.