Sručnjaci sa Harvarda i Univerziteta u Notingemu izgleda da su došli do neverovatnog otrkića, piše sajt za popularnu nauku Popsci.com.

Stomatolozi svake godine leče veliki broj slučajeva karijesa bušeći propali zub i puneći ga plombom. Međutim, od 10 do 15 odsto tih plombi ispadne ili ne pomogne u zaštiti oštećenog zuba, kaže Adam Seliz istraživač na polju terapeutskih biomaterijala na Univerzitetu u Notingemu.

A onda zubu spasa nema, mora da se izvadi. U najboljem slučaju odstranjuje se meko tkivo iz zuba u kome se nalaze krvni sudovi, nervi i vezivno tkvio.

Seliz je sa kolegama istraživačima razvio novu vrstu punjenja od sintetičkog biomaterijala koji stimuliše rast matičnih ćelija u pulpi zuba. Baš poput običnih plombi, ovaj biomaterijal ubacuje se u zub i učvršćuje UV svetlošću.

Laboratorijsko ispitivanje pokazalo je da je punjenje stimulisalo diferencijaciju matičnih ćelija u dentin, koštanu tvorevinu koja formira telo zuba ispod bele gleđi.

Dakle, kada se ova materija upotrebi na oštećenom zubu, matične ćelije mogle bi da poprave svako oštećenje do kog dolazi nakon brušenja karijesa. U suštini, biomaterijal bi omogućio zubu da se sam izleči, ističu stručnjaci.