Evropska svemirska agencija je u sredu kasno popodne objavila da je uspešno realizovala misiju spuštanja robota Filija na kometu.

Rozeta (Rosetta) je letelica koju je Evropska svemirska agencija, ESA, pre više od decenije, lansirala u svemir kako bi detaljno istražila površinu komete 67P/Churyumov-Gerasimenko.

Posle 6,4 milijarde kilometara dugog puta, koji je morala da prevali kako bi se približila kometi sonda Rozeta je tri puta obišla oko Zemlje i jednom oko Marsa. Zahvaljujući takozvanoj gravitacionoj „praćki“, Zemlja i Mars su na ovaj način pomogli da Rozeta dobije dovoljno ubrzanje za sustizanje komete.

Tokom narednog 31 meseca, letelica je štedela energiju krećući se po inerciji. Nakon toga, neposredno pred susret sa kometom, letelica je izdržala seriju manevara da bi smanjila brzinu i bezbedno se približila objektu. U suprotnom, cela misija bi otišla u propast.

Kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko juri kroz Sunčev sistem eliptičnom putanjom čija je najdalja tačka od Sunca iza Jupitera, a najbliža negde između Marsa i Zemlje. Njeno jezgro se sastoji iz dva različita segmenta spojena vratom, zbog čega podseća na patku. Aktivnost Rozete je promenljiva. Dok je bila aktivna, ispuštala je u svemir 300 mm vodene pare u sekundi. Njena prosečna temperatura iznosi oko 70°C, zbog čega joj je površina tamna i prašnjava, a ne svetla i glatka.

Od 12. novembra na ovoj kometi se nalazi i robot Fili proizveden na Zemlji koji će u narednom periodu slati podatke o ovom nebeskom telu.