Naučnici su otkrili da se više od 1000 gena aktivira nakon smrti i to čak od 24 do 48 sati posle smrti životinja na kojima su obavljali istraživanje, prenosi Daily Mail.

Naučnici Univerziteta u Washingtonu testirali su svoje teorije na miševima i zebrastim ribama. U živim ćelijama geni se kopiraju delovanjem ćelije i stvara se privremena kopija genetičkih uputstava u obliku mRNA. Što više mRNA cirkuliše ćelijom to je veća aktivnost gena.

Analizom mRNA uginulih miševa i riba naučnici su pronašli aktivnost u 1063 gena. U seriji istraživanja objasnili su da većina gena postane aktivna pola sata do sat vremena nakon smrti, ali neki se aktiviraju čak i posle 24 i 48 sati.

Ističu da nije reč o nasumičnim genima nego onima koji se ne aktiviraju za vreme života već očito da imaju vrlo posebnu ulogu nakon smrti.

Dok je živo, telo koristi dosta resursa kako bi sačuvalo DNK u dobrom stanju i u postojanoj strukturi, ali nakon smrti, DNK postaje labaviji pa isplivaju geni koji su inače ugašeni. Ali nemojte očekivati neke čudesne vesti. Takvi geni proizvode molekule koji su zaduženi da ugase život u orgnizmu. Tako da život posle smrti postoji, ALI samo da okonča život do kraja.