Nova akademska studija pokazala je da fudbaleri Premier lige imaju oštriji um od većine studenata. Najbolji fudbaleri, pa čak i stariji amaterski sportisti imaju bolje razvijene kognitivne funkcije nego prosečan studen zbog sposobosti hiper-fokusa.
 
Studija o percepciji profesora Džoselina Fauberta je otkrila povećanu kortikalnu debljinu u mozgu sportista. Ova otkrića pomažu i otkrivanju novih tretmana osoba koje imaju problema sa pažnjom. U eksperimentu su volonteri imalu zadatak da opišu seriju simuliranih objekata koji se kreću kroz tri dimenzije.
 
Iako ovo nema veze sa konkretnim sportom, profesionalni sportisti su mogli da procesuiraju vizualne scene mnogo bolje od studenata. Oni su pravilno interpretirali pokretne scene paralelnih siituacija, poput vožnje, prelaženja ulice ili nekog sporta. Istraživači su ispitali 102 profesinalnih sportista, kao i 173 njih u penziji i 33 studenata koji se nisu bavili sportom.
 
Kako mozak sportiste uspori vreme u ključnom trenutku
 
Sportisti su dugo poznati po tome da mogu da “uspore” vreme u ključnim momentima. Ovaj fenomen se javlja kod fudbalera, vozača formule, tenisera, kao i kod osoba koje su u situaciji “život ili smrt”, poput sudara ili problematičnog paraglajdinga. 
 
Testovi su pokazali da sportisti vide pokretne mete među ostalima, veliko polje vidljivosti, kao i maksimalnu brzinu u praćenju objekata. Ova mašina se zove “Neutracker” i obe grupe – studenti i sportisti su pre eksperimenta prošli istu obuku. Mentalno procesuiranje i učenje su ključni za odlične rezultate profesionalnih sportista. Još uvek nije poznato da li su oni ovakve veštine imali i pre bavljenja sportom ili su ih razvili intenzivnim treninzima.