Na indonežanskom ostrvu Flores pronađeni su ostaci Homo floresiensisa stari oko 700.000 godina. Stručnjaci ističu da bi ovi fosili mogli podrobnije da objasne poreklo i sudbinu vrste malog čoveka poznatijeg kao hobit.

Na ovom ostrvu su prvi ostaci malog čoveka pronađeni 2003. godine ali je primerak bio star samo 100.000 godina. Zbog popularnosti Gospodara prstenova nazvan je hobitom.

Pre dve godine paleontolog Gert van den Bergh sa univerziteta Wollongong u Australiji u koritu osušene reke pronašao je ponovo skelete malih ljudi ali je otkriće saopšteno tek nedavno zbog analiza i ispitivanja, ističe se u časopisu Nature. Fosili čine fragmente kostiju čeljusti i šest zuba koji pripadaju najmanje jednoj odrasloj jedinki i dvoje dece.

Pronalazak kostiju predstavlja najveće otkriće ostataka misteriozne vrste čoveka.

Novija istraživanja pokazuju da je hobit najverovatnije potomak ranog azijskog Homo erectusa. To bi značilo da su pojedini pripadnici Homo erectusa stigli na ostrvo pre 1,5 miliona godina i da su se relativno brzom evolucijom prilagodili okolini smanjenjem visine pre najmanje 700.000 godina.