Naučnici su na površini Plutona otkrili planine koje izgledaju poput vulkana prekrivenih ledom, što postavlja nova pitanja o tome kako je mali udaljeni svet na samoj ivici Sunčevog sistema tako geološki aktivan.

Nova otkrića, objavljena na sastanku Američkog astronomskog društva u ponedeljak pokazuju Pluton u puno komplikovanijem svetlu nego su to mnogi naučnici i zamišljali.

“Plutonov sistem nas zbunjuje”, rekao je astronom Alan Stern koji predvodi tim naučnika na projektu New Horizons, NASA-inu svemirsku leteliceu koja je nedavno prošla pored ove planete i slikala njenu površinu. Fotografije i podaci prikupljeni prilikom prolaska još se uvek se šalju nazad na Zemlju.

Jedno od otkrića New Horizonsa su dve velike planine na površini Plutona, svaka više od 150 kilometara u promeru i visini nekoliko kilometara. Vrhovi tih planina imaju udubljenja poput onih pronađenih na vrhovima vulkana na Zemlji i Marsu.

“Ništa poput ovoga nikad nije bilo viđeno u spoljašnjim delovima Sunčevog sistema”, rekao je član tima Oliver White.

Neki naučnici veruju da su vulkani na Plutonu nastali isticanjem zamrznute vode, kiseonika i amonijaka, a ne tekuće lave kao na Zemlji.

New Horizons je na površini Plutona pronašao i nekoliko dubokih rascepa, od kojih je najveći dugačak više od 320 kilometara a dubok oko četiri kilometra.

Činjenica da postoji toliko velikih geoloških obeležja na površini Plutona pokazuje da se njegova kora u nekom trenutku znatno “istegnula”, što bi mogla da bude posledica toplote koja nastaje raspadom radioaktivnih elemenata, smatraju naučnici.

Pluton je do nedavno smatran devetom planetom Sunčevog sistema ali je ipak izbačen sa liste, pošto su u Kajperovom pojasu otkriveni brojni drugi svemirski objekti slični njemu, koji imaju i veću masu.