Na Antarktiku je izmeren rekordan nivo CO2 u poslednjih 4 miliona godina, objavljeno je u izveštaju Nacionalne Okeanske i atmosferske administracije (NOAA). Konstatuje se da se od 23. maja u atmosferi Antarktika nalazi alarmantnih 400 čestica ugljendioksida u milion. Prošle godine broj čestica je iznosio 398 u milion.

“Ova tačka južne hemisfere donedavno je bila jedino mesto na planeti koje nije doseglo ovaj nivo ugljendioksida. Globalni nivo ugljendioksida neće se spustiti ispod 400 čestica u milion dok smo mi živi, a možda ni dugo nakon toga”, izjavio je Piter Tans, naučnik iz NOAA-e.

Mnogi naučnici iz tog razloga ovu granicu nazivaju “tačkom bez povratka”, a povećanje količine ugljendioksida u Zemljinoj atmosferi takođe znači da bi globalna temperatura mogla da poraste za kritična 2 stepena Celzijusova, nakon čega sledi porast nivoa mora za 6 metara.

Neki naučnici ističu ukoliko se taj scenario obistini, mnogi gradovi, ostrva i priobalna područja biće potopljeni.

Međutim ima i drugih mišljenja.

Zbignijev Javorovski, bivši predsednik Naučnog komiteta UN za efekte atomske radijacije ističe da se ovi podaci ne poklapaju sa istorijskim događajima. Kasna ordovicijumska glacijacija, period koji je počeo pre oko 488 miliona godina i završio se pre oko 45 miliona godina, predstavljao je ledeno doba tokom kojeg je nivo ugljendioksida u atmosferi bio 11 puta veći nego danas, iznosio je 4400 čestica u milion, kaže ovaj naučnik.