Na Zemlji živi 7 milijardi ljudi. A taj broj se povećava dramatičnom brzinom. A hrane možda neće biti dovoljno.

Ali naučnici imaju ideju. Istraživači sa Instituta za matične ćelije i regenerativnu medicinu u Bengaluruu u Indiji otkrili su da struktura mlečnih proteinskih kristala u utrobi bubašvaba sadrži truput više energije od kravljeg mleka, kao i sve esencijalne nutrijente, uključujući proteine, masti i ugljene hidrate.

“Sve je počelo kada je jedna osoba primetila da se na leđima bubašvabe nalazi nešto lepljivo. Reč je o vrlo posebnoj vrsti bubašvabe koja potiče sa Havaja, a mi smo želeli da otkrijemo o čemu je reč”, rekao je profesor Subramanian Ramasvami.

Materija je odneta u laboratoriju na ispitivanje, a utvrđeno je da je reč o mleku koje sadrži proteinske kristale.

“U saradnji sa američkim, japanskim i francuskim stručnjacima, proveli smo poslednjih 10 godina pokušavajući da otkrijemo od čega su napravljeni ti kristali. Ispostavilo se da sadrže proteine, lipide i ugljene hidrate, što znači da je reč o kompletnoj hrani kojom majke bubašvabe snabdevaju svoje embrione”, dodao je profesor.

Ramasvami je objasnio da su naučnici, jednom kada su saznali od čega se sastoji ova materija, želeli da utvrde koliko kalorija bubašvabe unose u organizam.

Otkrili su da je mleko bubašvaba triput kaloričnije od bivoljeg mleka koje važi za kalorijski najbogatiju namirnicu ove vrste koja je trenutno dostupna na tržištu.

S obzirom na to da je reč o izuzetno nutritivno i kalorijski bogatoj namirnici, čija se energija oslobađa postepeno, naučnici smatraju bi ovaj protein mogao da bude vrlo koristan u ljudskoj ishrani.