7. Jevanđelje po Evi

Legenda dakle kaže da je ovo jedna od zauvek izgubljenih knjiga Biblije i poslednje jevanđelje. A u njemu su opisane stvari poput: slobodne ljubavi, neobaveznog seksa. I recimo gutanja sperme kao verskog čina.

Što bi kao što pretpostavljate pomalo promenilo shvatanje Hrišćanstva i ulogu crkve. Tako da nas i ne čudi što je ova knjiga nestala negde u istoriji.

Zapravo, svi primerci su po svemu sudeći uništeni još u 4. veku, a čini se da se za to pobrinuo Sveti Epifanije sa Krita. A vrlo verovatno i Papa lično koji se potrudio da preostale kopije dobro sakrije.

Samo da li je Jevanđenje po Evi zaista reč Božija ili falsifikat nekog veseljaka željnog seksa? Pa, to ćemo saznati tek kada se Bog lično ponovo pojavi na Zemlji i potvrdi.

6. Arhimedova misteriozna knjiga

Arhimed je bio jedan od najvećih umova antičkog doba. U stvari svih vremena. A u njegovom izgubljenom rukopisu navodno su se nalazile šeme za pravljenje različitih korisnih uređaja. Znate, astronomskih satova, navigacionih instrumenata i drugih gedžeta koji su bili nekih 1000 godina ispred svog vremena.

Neki smatraju da su se tu čak nalazili i podaci o misterioznom mehanizmu Antikitera, pronađenom u Grčkoj. Za koga je ustanovljeno da predstavlja mehanizam za utvrđivanje položaja nebeskih tela. Kao i da je napravljen uz pomoć tehnologije koju ćemo izmisliti bar 1000 godina kasnije nego što je napravljen.

Tako da je stari Arhimed verovatno u svojoj knjižici imao i plan za pravljenje mašine za putovanje kroz vreme.

Proklete Rimljane je izgleda sve to pomalo nerviralo pa su spalili Aleksandrijsku biblioteku gde se rukopis nalazio.

5. Retke knjige iz Kuće mudrosti

flickr: Samantha Marx

Najređe od svih retkih knjiga iz istorije nalazile su se u Velikoj biblioteci u Bagdadu. Bila je to najveća biblioteka na svetu a u njoj su se čuvali najstariji rukopisi sa tri poznata kontinenta. Tu su bili i spisi drevnih Persijanaca o medicini, astronomiji i poznatoj tehnologiji. A oni su znali dosta toga za svoje vreme.

A pošto je Bagdad u to vreme bio praktično sam centar modernog sveta veruje se da su se tamo nalazile informacije o stvarima za koje danas ni ne znamo da su postojale. Dakle, nemamo pojma ŠTA smo sve mogli da saznamo da nije bilo tih Mongola. Koji izgleda nisu cenili pisanu reč pa su ih sve uništili.  U stvari trebalo im je šest meseci za to. Ali bili su uporni pa su uspeli.

4. Nastavak Ilijade i Odiseje

Svi znamo početak priče – zbog Lepe Helene, Agamemnom i drugari napadnu Troju. Opsada malo potraje, ali Ahil ubije Hektora. Odisej se seti Trojanskog konja a onda se posle godina lutanja vrati kući svojoj vernoj ženi.

Kraj.

Ali nije kraj.

Navodno je postojao i nastavak epske sage.

U kome su opisani Ahilova smrt, još malo detalja o Parisu i Trojanskom konju. Kao i sama Odisejeva smrt.

Da li možete da zamislite koliki bi uticaj na našu civilzaciju imao još jedan Homerov spis? Praktično svaka druga knjiga, mnogi filmovi pa i muzika su na neki način inspirisani ovim delima.

A kako znamo da je postojala i treća knjiga?

Pa, sačuvani su određeni delovi. Uz to, u drugim izvorima se navodi njeno postojanje. Ali pošto je već prošlo pra hiljada godina sumnjamo da ćemo je ikada pronaći.

3. Platonov Hermokrat

To vam je navodna knjiga o Platonovoj teoriji polja. Koju je kao što možda znate razvio tek Ajnštajn.

Stručnjaci kažu da dela Timej i Kriton jednostavno nisu završena i da se jasno može zaključiti da postoji i treća Platonova knjiga iz serijala. Odnosno Hermokrat.

A u njemu su navodno bile opisane osnovne sile, poput gravitacije, magnetnih talasa, molekula. Sve te sitnice koje smo ustanovili tek stotinama godina kasnije.

Nažalost nikada nije otkriveno ništa osim naznaka o postojanju ovog rukopisa.

2. Ab urbe condita libri

Ovaj dugački latinski naziv je zapravo kompletna istorija Rimskog carstva. Imala je 142 toma a sakupio je Livije.

Zamislite šeme za pravljenje egipatskih piramida i tehnička rešenja iz antičke arhitekture. I spiskove gladijatora i vojnika. Odakle su došli i ko ih je kupio. Liste koje su objašnjavale trgovinske odnose. E pa sve to je moglo da se pronađe. Tamo su se nalazili podaci o precima svih nas.

Nažalost posle pada Rima, Evropi je trebalo nekih 1.000 godina da shvati da su stare knjige vredne. A tada je već bilo kasno.

Ipak pronađeno je 35 tomova. Preostalih 107 nije. Ali i one predstavljaju neprocenjivo blago za istoriju celokupne Evrope.

1. Knjiga Ratova koju je napisao Bog lično

Dakle legenda ukazuje da su u ovom rukopisu opisani ratovi između Mojsija, Džošue i Izraelita dok su se probijali kroz Svetu Zemlju. Autor je Bog lično.

Jasno vam je da bi to bio dosta bitan naslov. Autor je, jelte, poprilično popularan.

A možda bi čak bio i pravi hit pošto zaplet deluje zabavno: imate epski pohod, borbu dobra i zla i neiscrpne izazove. Uz to KNJIGA RATOVA, zvuči skoro kao Ratovi Zvezda.

Knjiga ipak nikada nije pronađena iako se njeno postojanje navodi u više drevnih izvora. Tako da je ili George Lucas Bog lično ili knjigu nikada nećemo ni pronaći.