Samsung je sredinom marta u Srbiji predstavio svoje nove vrhunske modele pametnih telefona. Naravno to su Galaxy S7 i S7 Edge. A sada smo imali priliku i da ih testiramo u praksi.

Dizajn

Ono što se prvo primećuje jeste dizajn. I odmah na prvi pogled će biti jasno da se radi u uređajima ove kompanije. Ovog puta dominiraju metalno kućište i staklo, što odaje luksuzni imidž. Na internetu se vodila rasprava da je Samsung od kompanije Apple pozajmio par smernica po pitanju dizajna, ali ne možemo da se složimo sa tim ocenama. Zaista je odmah jasno da su oba uređaja Samsungova čeda.

Zanimljivo je da se dijagonala ekrana sada razlikuje pa iznosi 5,1 inča kod modela Galaxy S7 i nešto većih 5,5-inča na modelu Galaxy S7 Edge.

Kućište donosi još nekoliko promena. Aktuelni modeli su ponovo vodootporni i to je odlična vest. Druga stvar koju će ceniti svi ljubitelji Androida jeste i microSD slot koji je ponovo ugrađen i to u takozvanoj hibridnoj fioci za SIM karticu. To znači da se u jednoj fioci nalaze i memorijska i SIM kartica.

Za povezivanje i punjenje tu je klasični micro USB konektor.

Ekran

Prednjom stranom uređaja dominira ekran. Njega štiti Gorilla Glass 4, staklo otporno na grebanje.

Rezolucija ekrana kod oba modela je 1440 x 2560 piksela, što znači da model S7 ima veću gustinu piksela. Samsung tradicionalno koristi Super AMOLED ekrane koji pružaju izuzetno jarke boje i odmah ćete primetiti kvalitet ekrana. Pogotovo prilikom gledanja fotografija ili kvalitetnih video zapisa pune HD rezolucije.

A kako već ima tračeva na internetu da će i Apple kod svojih iPhone modela preći na AMOLED ekrane, čini se da je jasno da se radi o superiornoj tehnologiji.

Kamera

Pored izgleda i ekrana, sledeća stvar koja će vas verovatno zanimati jeste kamera. Samsung je ovog puta smanjio njenu rezoluciju sa 16 na 12 megapiksela. Iako će to neupućenim korisnicima zvučati kao loša stvar, zapravo je odlična.

Tako su dobijene veće tačke na foto senzoru, što uz fantastičan otvor blende od f1.7 omogućava snimanje vrhunskih fotografija. Čak i u uslovima lošijeg osvetljenja. Uz to će fajlovi zauzimati manje mesta ali bez realnog gubitka na kvalitetu.

Samsung ističe da je ugrađena tehnologija Dual Pixel koja nudi brže fotografisanje, preciznije automatsko fokusiranje i na kraju bolje zapise čak i mračnijih kadrova.

Dodatnu novinu predstavlja novi način rada pod nazivom Motion Panorama koji donosi pokret uobičajenim panoramskim fotografijama.

Što se tiče kvaliteta snimaka, on je na najvišem nivou i u nekim situacijama se čak može i uporediti sa DSLR modelima.

Karakteristike

Oba modela, S7 i S7 Edge se mogu pohvaliti istim tehničkim karakteristikama. To znači da se u srcu uređaja nalazi moćni Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 procesor.

Operativni sistem je Android Marshmallow, koji je Samsung poprilično prilagodio Touchwiz interfejsom.

Kritike na njega su ovog puta uglavnom pozitivne i čini se da su doterane neke funkcionalnosti na koje su se korisnici žalili u starijim verzijama.

Model S7 Edge ima dodatne prečice koje se koriste u kombinaciji sa zakrivljenim ekranom.

Oba uređaja rade izuzetno brzo u baš svim aplikacijama koje smo isprobali, što se od ove klase telefon zaista i očekuje.

Na kraju, možda vas zanima koji model je na nas ostavio bolji utisak? Definitivno Edge, koji izgleda atraktivnije, donosi više funkcionalnosti i uz to ima nešto veći kapacitet baterije.

Samsung ističe da se oba modela jednostavno povezuju sa dodatnim uređajima ove porodice, recimo Gear S2 pametnim satom ili Gear VR.

Isprobali smo i Gear VR, koji vam omogućava da uskočite u virtuelnu realnost. Uređaj je kompatibilan sa oba modela, kao i Note5 ali i S6, S6 Edge telefonima.

Dobre osobine uređaja su što je lagan, izuzetno udoban za nošenje i lako se podešava. Loše je što će vam brzo isprazniti bateriju telefona.

Ipak, Gear VR je sjajan uređaj za sve koji žele da isprobaju virtuealnu realnost, sasvim nova iskustva u igranju ili pregledanju multimedijalnih sadržaja. I to po prilično povoljnoj ceni.