Istraživanje koje je sproveo Univerzitet u Birminghamu otkrilo je da ilegalno downloadanje popularnih sadržaja firme za kontrolu prometa preko interneta mogu otkriti u roku od najviše tri sata.

Tim britanskih istraživača objavio je da je iznenađen obimom praćenja. Nosioci autorskih prava mogu koristiti tako prikupljene podatke kako bi zaustavili ilegalno skidanje sadržaja, piše BBC News.

Trogodišnje istraživanje sproveo je tim internet stručnjaka. Oni su razvili softver koji funkcioniše kao BitTorrent file-sharing klijent koji prati veze koje su napravljene na njega. Za one koji nisu upoznati s “torrentima”, recimo samo da je BitTorrent metod kojim se korisnici služe kako bi "skinuli" neku datoteku od mnogih korisnika istovremeno.

"Ne morate biti masovni downloader. Neko ko skine jedan film biće takođe evidentiran", rekao je dr Tom Chothia vođa istraživanja. 

Zapravo, popularniji sadržaj koji se ilegalno skida češće se prati od sadržaja koji nije tako popularan.

Bilo ko je koristio BitTorrent, servis za razmenu datoteka preko interneta (file-sharing) kako bi skinuo neki film ili pesmu, najverovanije je praćen, objavili su britanski stručnjaci. 

Istraživači su otkrili da su firme koje su špijunirale bile u manjem delu organizacije za zaštitu autorskih prava, bezbednosne firme i druge istraživačke laboratorije. Šest firmi koje su najviše pratile bilo je teško identifikovati jer su kompanije koje stoje iza njih koristile hosting tzv. trećih strana kako bi obavile pretraživanje za njih.

"Zašto su te firme želele ogromne količine podataka, ostaje nejasno", rekao je dr Chothia.