Ovog vikenda se internet suočio sa velikim hakerskim napadom koji je na nekoliko sati onemogućio pristup desetini velikih stranica.

Ne zna se ko je izveo napad, ali zna se kako.

Uz pomoć gomile uređaja kojima su hakeri zavladali malvar programima.

A to zapravo i ne košta previše.

Za samo 10.000 dolara moguće je kupiti pregršt kompromitovanih IoT uređaja koji bi mogli da sruše neke od najjačih servera širom sveta.

Termin Internet stvari (Internet of Things, skraćeno IoT) odnosi se na mrežu fizičkih objekata ili „stvari” sa ugrađenom elektronikom, softverom, senzorima i konektivnošću koji omogućavaju objektima da razmenjuju podatke sa proizvođačem, operaterom i/ili drugim povezanim uređajima.

U to spadaju kamere, pametni frižideri i mnogi drugi uređaji povezani na net.

Bezbednosna kompanija RSA otkrila je za Forbes da je pre nekoliko nedelja primetila “podzemni kriminalni forum” na kojem je moguće iznajmiti nekoliko desetina hakovanih kompjutera. Cena iznajmljivanja kreće se od 4.600 dolara za 50.000 hakovanih mašina do 10.000 dolara za oko 100.000 uređaja.

I upravo to se desilo prošlog vikenda kada je malver Mirai preko IoT uređaja izveo koordinisani DDoS napad na DNS servere kompanije Dyn.

Sa više od 180.000 botova na mreži, spomenuta IoT grupa imala je mogućnost slanja 1 terabita podataka u sekundi. Upravo ovakva vrsta preopterećenja mreže prouzrokovala je pad stranica.

Prema najnovijim izveštajima, Mirai je do sada inficirao skoro 500.000 uređaja.

Što znači da bi u teoriji mogli da sruše skoro ceo internet ako to požele…