Ono što se većini ljudi čini kao nedostižan san, za 42-godišnju Jill Price je svakodnevna muka. Ona pati od preterane sposobnosti pamćenja. Njen mozak neprestano radi punim kapacitetom i pamti svaki detalj koji opazi. Jill bez naprezanja može da se seti neverojatnih sitnica koje su se dogodile odavno, a zapamtila je i svaki trenutak svog života od 1980. godine.

Jedan deo njene svesti fokusiran je na sadašnjost, ali drugi je stalno zasipa raznim informacijama i uspomenama. Nije mirna čak niti kad spava jer joj mozak neprestano radi.

i
Ova neobična hiperaktivnost mozga započela je kad je Price imala samo osam godina, nakon što se njena porodica preselila u Los Anđeles. Ipak, apsolutno pamćenje započelo je kad je imala 14 godina.

Naučnici s Kalifornijskog univerziteta koji su proučavali njen slučaj pretpostavljaju da je uzrok ovog poremećaja trauma izazvana preseljenjem.

Neke uspomene su prijatne i daju mi osećaj sigurnosti i sreće, ali sećam se i vrlo ružnih stvari, odluka, uvreda i sramote. Tokom godina to me je izjedalo i na neki način paralizovalo, rekla je Price, koja je danas udovica i pati od depresije.

Od svoje desete pa sve do 34. godine Price je vodila dnevnik koji je naučnicima pomogao da provere događaje o kojima priča. O svom iskustvu napisala je knjigu ‘The Woman Who Can’t Forget’ (Žena koja ne može da zaboravi).

Neurolog, profesor James McGaugh s Kalifornijskog univerziteta, otkrio je još pet sličnih slučajeva. Snimci njihovih mozgova pokazali su da su njihovi mozgovi pomalo drugačijeg oblika od mozga prosečne osobe.