Da li ste možda pročitali tekst iz New York Timesa koji je juče preneo Blic a u kome se objašnjava kako izgleda proizvodnja Apple uređaja u Kini i zašto se oni više ne prave u Americi? Možda ste pomislili da je šteta što se ne pravi u Srbiji? Pa to i nije baš tako, a evo i zašto!

Tekst objašnjava kako izgleda rad sa kineskim proizvođačima. Kako bi dobili posao za pravljenje Apple proizvoda, kineska firma je unapred sagradila fabriku, obezbedili su besplatne uzorke, a armija kineskih inženjera je čekala u niskom startu. I to sve pre nego što je posao dobijen. Sagrađena je spavaonica za radnike, kako bi bili dostupni 24 sata dnevno. Radnike mogu da probude u sred noći ako je potrebno kako bi nastavili rad. Foxcon je naravno dobio posao, a sve detalje možete da pronađete u originalnom tekstu.

Ali, ako mislite da je upravo to što nedostaje našoj privedi pogledajte troškove i profit ugrađen u cenu jednog iPad-a i sve će biti mnogo jasnije. Tabela je ispod teksta.

Od svakog prodatog iPad-a najzanimljiviji je podatak da kineski radnici dobijaju samo skromnih 2 procenta. Na materijale odlazi 31 posto cene, dok prodaja i distribucija "koštaju" 15 posto.

Što se tiče profita, stvar je daleko zanimljivija. Apple zaradi neverovatnih 30 posto na svakom prodatom uređaju. Dakle, ako iPad košta 600 dolara, čist profit Apple-a je 180 dolara. Druge američke kompanije 2 posto, isto kao i tajvanske, čiji je i Foxcon gde se prave svi uređaji.

Eto zašto ne bi trebalo da žalite što se Apple ipak ne pravi u Srbiji. Pogledajte celu tabelu troškova i profita ispod.